Visoke cene i masovni turizam: Stanovnici Majorke žive u kamp-prikolicama

Zbog dugogodišnjeg uvećanja broja turista i cene stanova, stanovnici Majorke su prinuđeni da se sele iz središta grada i žive u kamp-prikolicama.
Visoke cene i masovni turizam: Stanovnici Majorke žive u kamp-prikolicama
Foto: Pixabay
Pilar Hernando živi u kamp-prikolici u predgrađu Palme de Majorke, a tušira se u lokalnom sportskom centru.
 
Četrdesetpetogodišnja Hernando, koja teško pronalazi posao u barovima i restoranima, rekla je da ne može da priušti cene zakupa stanova koje su značajno porasle delom zbog brzog razvoja turizma na španskom ostrvu.
"Cene se podižu, stanarine se podižu, sve raste osim plata", rekla je Hernando.
 
Ona je jedna od brojnih stanovnika Majorke koji su počeli da žive u kamp-prikolicama parkiranim u privremenim kampovima s obzirom na previsoke cene stanova i vlasnike koji ih radije iznajmljuju turistima.
Taj trend prouzrokovao je proteste na ostrvu, kao i u najposećenijem španskom gradu Barseloni, te i na drugim mestima. Prošle nedelje je oko 10.000 ljudi protestovalo protiv masovnog turizma u Palmi de Majorki.
 
U gradu su tri takve lokacije s kamperima. Lokalne vlasti su obezbedile sistem za reciklažu, ali stanovnici kažu da postoji tek jedno mesto na ostrvu za odlaganje otpadnih voda. Tvrde da im nije dozvoljeno da otvaraju prozore ili da napolju postavljaju stolove, jer su se parkirali na javnim površinama.
 
Policija im preti novčanim kaznama, dok lokalna vlada tvrdi da ne može da im obezbedi dodatne uslove, te ih je preusmerila službama za socijalnu zaštitu, rekli su kamperi.
 
Aktivisti koji su protiv masovnog turizma u Španiji kažu da posetioci podižu cenu smeštaja, zbog čega lokalci ne mogu da priušte život u gradskim sredinama.
 
Španiju je do maja posetilo 33 miliona inostranih turista, što je 14 odsto više u odnosu na isti period 2023.
 
Baleari su nakon Katalonije prošle godine bili najpopularnija španska pokrajina za turiste, koju je posetilo 14,4 miliona njih, rekao je španski zavod za statistiku. 
 
Takođe, na turizam otpada 45 odsto BDP-a ostrva, reklo je udruženje turističke industrije "Exceltur".
 
Posetioci sve više unajmljuju kuće za odmor preko aplikacija poput "Airbnba", pri čemu je kratkotrajni zakup stranih turista porastao za 24 odsto između marta i maja, objavio je "Exceltur".
 
Stanarine su na ostrvu u protekloj deceniji narasle za 158 odsto, što predstavlja najveće povećanje u Španiji, prema internet stranici "Fotocasa". Prosečna stanarina za stan od 80 kvadrata na španskom arhipelagu je u junu iznosila 1.447 evra. Prosečna plata u Španiji iznosi 1.925 evra, prema zavodu za statistiku.
Četrdesetosmogodišnja Aina Anamarija je uzela kredit kako bi kupila kamper, za koji mesečno plaća 323 evra, što je oko pola plate od 700 evra koju prima za rad u prodavnici. Najam sobe u stanu na ostrvu je uglavnom između 400 i 500 evra, kazala je.
 
"Nemam ideju kako da preživim na sopstvenom ostrvu", dodala je ona.
  • Tomislav Grubor

    25.07.2024 12:37
    Dzoni
    Spanija bez turizma moze da se slika.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja