Putno, zdravstveno i sve više dodatnih osiguranja u ponudi: Da li rizikovati ili platiti sve?

Uobičajeno je da se prilikom kretanja na put uplati putno i zdravstveno osiguranje.
Putno, zdravstveno i sve više dodatnih osiguranja u ponudi: Da li rizikovati ili platiti sve?
Foto: 021.rs
Međutim, agencije sve više nude i druge vrste osiguranja od raznih nevolja koje mogu da nas snađu pre puta, ali i na njemu. U zavisnosti od paketa i cene su različite. Pitanje je samo - rizikovati ili platiti sve po spisku, piše RTS.
 
Na vremenske nepogode ili požare ne možemo da utičemo, a mogu da nam pokvare odmor. Nije zgodno ni kada u izabrani hotel stignemo, a prtljag kasni. Zato, uz putno i zdravstveno osiguranje, mnogi sve češće uplaćuju i dodatna.
"U poslednje vreme pogotovu ove godine imamo sve više zahteva za pakete putnog osiguranja koje, pored osnovnog osiguravajućeg pokrića, uključuje i dopunske rizike kao što su osiguranje od otkazivanja turističkog aranžmana, odnosno otkaza putovanja i osiguranje prtljaga", ističe Ljubomir Zec, direktor Sektora interne i eksterne prodaje osiguranja
Šta sve može da aktivira polisu zdravstvenog osiguranja
 
Polise zdravstvenog osiguranja se najčešće aktiviraju zbog posekotina, manjih povreda i prehlade.
 
"To uvek govorimo iz naše prakse koje dobijamo od strane naših vodiča sa lica mesta na svim destinacijama koje naša agencija ima u ponudi tokom ovog leta. Dešavaju se razne situacije od onih bezazlenih ubod ježa ili veća izloženost suncu pa do nekih ozbiljnijih operacija, intervencija koje moraju da se rade na licu mesta", kaže Andrej Todorović iz turističke agencije.
 
Drugačija klima, namirnice, voda mogu da stvore određene probleme i na omiljenim destinacijama.
 
"Svaka zemlja nosi potencijalni rizik kao što imamo na primer zemlje u Africi kao što su Tunis i Egipat gde nije loše zbog eventualnih stomačnih problema ili nešto veće izloženosti suncu i visokih temperatura. Ili u Turskoj, gde u pojedinim mesecima imamo problema sa vlagom, pa onda postoje neki srčani bolesnici ili neki drugi hronični bolesnici kojima ta vlaga može da smeta", ukazuje Todorović.
 
Ako se nešto dogodi u stanu
 
Ključevi se ponekad za vreme odmora ostavljaju komšijama, rođacima. Oni su zaduženi da obilaze stan. Ipak, šta ako dođe do poplave iz susednog stana, provalne krađe...
 
"U tom periodu dok smo odsutni iz svojih domaćinstava negde imamo interesovanje da osiguramo svoju imovinu koja ostaje tu. Ova vrsta osiguranja uglavnom se zaključuje na godinu dana. Iznosi mesečnih premija su vrlo pristupačni, zavisno od kvadrature stana i izabranog nivoa osiguravajućeg pokrića i osiguranih suma, iznosi svega par stotina dinara", objašnjava Ljubomir Zec.
Putovanje kolima, gubitak dokumenata i novca
 
Ako putujete svojim kolima za ne daj Bože - kasko osiguranje pokriće štetu na automobilu, ali kupuje se i osiguranje za pomoć na putu. 
 
Ako se osigurate za slučaj gubitka ili krađu dokumenata i novca, dobićete i neophodnu pozajmicu.
 
U zavisnosti od paketa, cene su različite. Najjeftiniji, osnovni, za evropske zemlje, Tursku, Egipat i Tunis, za one koji imaju od 19 do 70 godina, košta oko 150 dinara po danu.
 
Sezona odmora još traje, pa tačnih podataka o tome koliko je osiguranja iskorišćeno za sada nema.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ema

    01.09.2024 20:41
    Pitanje u vezi putničkog osigu
    U slučaju da osiguranik premine u inozemstvu,pokriva li osiguranje prevoz u matičnu zemlju
  • Kameničanin

    16.08.2024 23:15
    ...
    Ljudi, za Grawe znam da imaju 2 polise gde jedna daje sumu za akutizaciju hronične bolesti do 1.500€, a druga (skuplja) polisa daje do 15.000€. Grawe je jedina osiguravajuća kuća koja je navela osigurane sume za akitizacije hroničnih bolesti. Ali zanima me, da li bi isplatili te sume u realnosti?
    Za neke osiguravajuće kuće (Triglav i Uniqa-u) znam da imaju takozvano isključenje osiguranih slučajeva gde spadaju hronične bolesti, osim u slučaju kad je u pitanju životna ugroženost. To znači da ako neko ima hroničnu bolest i njenom akutizacijom dođe do životne ugroženosti, Triglav i Uniqa poktivaju te troškove. Međutim, kada sam ih pozvao telefonom i pitao baš za to, naveli su kako bi ipak sve to moralo da prođe kroz reviziju njihovog medicinsko-pravnog cenzorskog tima i da bi osiguranik morao da plati neki deo sume (e sad koliki deo, 50, 70 ili 99%, ne znamo). A to što mi je telefonski rečeno nigde ne piše u uslovima.
    Tskođe, zanima me da li jedan osiguranik može da kupi više istih polisa na svoje ime ili može samo jednu?
  • Realista

    16.08.2024 22:21
    @ Kameničanin 16.08.2024
    Kratak odgovor bi bio - ne postoji. Bar ne za srbiju. A zašto? Sa osiguravajućom kućom je jako teško izaći na kraj i u uređenim državama a ne u raspaloj srbiji gde nema nikakve pravne zaštite. Čak i kada pomislite da su vam iz osiguranja ponudili pravu stvar, samo se setite da oni imaju pravni tim od 50 advokata koji sede po ceo dan i tako smišljaju ugovore da vi tu nemate apsolutno nikakva prava ako prihvatite ugovor - recimo, ako imate hroničnu bolest, osiguravajuća kuća će tražiti mišljenje lekara specijaliste o rizicima vašeg stanja na putovanju, koje ako nađete nekog da vam to napiše i potpiše, vi plaćate a onda se opet vraćamo na advokatski tim - to su prosto đavolja posla...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja