Predstavljen put do vrha Himalaja
Srpski alpinista i osnivač prvog tima za ekstremne sportove u našoj zemlji sportista je od kako je prohodao, a sa alpinizmom se prvi put susreo 1989. godine na tridesetodnevnom kursu letnje alpinistike u Sloveniji.
Njegovo ime ušlo je u anale ekstremnih sportova kada je zvanično postao prvi Srbin čija je noga 26.maja 2000. godine kročila na najviši vrh sveta. Ekspedicija je visinu od 8.850 metara savladala za 8 sati, koliko je trajao završni uspon.
"Na putu ka vrhu čovekov najveći neprijatelj je njegov sopstveni ego, a najvažniji je naučiti živeti u skladu sa prirodom, poštovati njene zakone i negovati timski duh," rekao je Tanjugu naš proslavljeni alpinista.
Mnogo smo naučili od drevnog naroda sa istoka Šerpasa, pitomih ljudi, koju žive u duhovnoj sprezi sa prirodom, dodao je on."Šerpasi imaju svoj ritual kojim se unapred izvinjavaju planini što će svojim dolaskom i oštrim šiljcima opreme poremetiti harmoniju prirode, a mi smo imali naš, užičko kolo, koje smo igrali na svakom 1000 metru i na samom krovu sveta,“ naglasio je Jaćimović.
Ovaj ritual nije nimalo slučajan obzirom da njegov tim čine alpinisti iz svih krajeva Balkanskog poluostrva, a među njima i prva žena iz Srbije koja se popela na najviši vrh sveta.
On je istakao da Ovčarsko - kablarska klisura poseduje ogroman potencijal za razvoj alpinizma i da i bi u budućnosti trebalo razmišljati o izgradnji jednog centra koji bi objedinio sve vrste turizma.
Komentari 2
nepalwomen
Dejan
Uspon pred kojim sada stojis je izgleda ne premostiv - objasniti politicharima da "NEPAL" postoji i u SRBIJI i da je aktivni i sport.ekstremni turizam
dobar pravac od kojeg oni nemaju korist, se zove Sizifov posao.
Zelim ti da uspesh i ovaj put...
Dejan Markovic, N.Sad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar