Građanima Srbije Grčka i ove godine omiljena za letovanje
Istraživanje je sprovedeno na više od 30.000 ispitanika u 27 članica EU, Hrvatskoj, Turskoj, Makedoniji, Islandu, Norveškoj, Srbiji i Izraelu.
Sunce i plaža su najvažniji razlog za odmor kod većina građana Srbije - njih 46%, dok je skoro 45% reklo da je priroda glavni razlog za odmor. U Evropi za 40% građana su plaže i sunce najvažniji motiv za odmor, a sličan procenat je naveo da su na odmor išli zbog posete porodici, prijateljima ili rođacima. Najveći ljubitelji plaže i sunca su Luksemburžani i Slovenci, ali je to dobar razlog za odmor i za više od polovine Portugalaca i Grka.
Zbog posete porodice ili prijatelja najviše putuju Letonci i Turci, i to više od polovine stanovnika. Malta je jedina zemlja u kojoj je kultura najviše navođen razlog za putovanje u 2012. godini - njih 27%.
Turizam je u malobrojnoj grupi sektora koji su ostvarili rast uprkos krizi. Sedam od deset Evropljana je putovalo prošle godine što je isto kao i 2011. godine. Čak 88% onih koji su putovali, proveli su odmor ili negde u EU, ili u svojoj zemlji ili u drugoj članici.
Očekuje se da će turizam biti otporan na krizu i u ovoj godini. Naime, tri četvrtine ispitanika je reklo da planira da ide na odmor i ove godine, mada će 34% njih planove za odmor prilagoditi svojoj ekonomskoj situaciji. Barem devet od deset Norvežana, Austrijanaca, Nemaca i Islanđana reklo je da će i ove godine sigurno negde na odmor.
Evropljani uglavnom planiraju putovanja od četiri do 13 dana, njih 42%, što je više nego onih koji idu na kratka (29%) i duga putovanja (20%). Oko polovine namerava da odmor provede u svojoj zemlji, dok će 43% putovati u inostranstvo.
Planovi za odmor u ovoj godini su slični prošlogodišnjim budući da su Španija, Italija Francuska i dalje najpoželjnije destinacije, a na četvrtom mestu je Hrvatska. Za ispitanike Srbije je Grčka omiljena destinacija sa četvrtinom ispitanika koji su naveli ovu zemlju.
Polovina građana Srbije planira da ide na odmor i ove godine u neku članicu EU ili van EU što je povećanje od 10 procenata u poređenu sa prošlom godinom.
Većina Evropljana koja je putovala ima između 15 i 39 godina, visoko su obrazovani i žive u velikim gradovima. Evropljani koji nisu putovali prošle godine uglavnom su naveli finansijske teškoće kao razlog, njih 46%. Među njima dominiraju građani stariji od 55, radnici, nezaposleni i oni koji žive sami. Najviše je Bugara i Grka, više od 70%, koji nisu nigde putovali.
U poređenju sa prošlogodišnjim istraživanjem, porasla je popularnost privatnog smeštaja 69% u poređenju sa 61% u prošlogodišnjem istraživanju, kao i boravak kod prijatelja kod kojih je bilo 46% ispitanika ili 12 procenata više nego 2011. godine.
Velika većina ispitanika, njih 92%, bila je zadovoljna kvalitetom smeštaja. Za trećinu ispitanika kvalitet smeštaja je glavni faktor da ponovo posete istu destinaciju. Građani Srbije su manje zadovoljni cenama kao i dočekom turista u poređenju sa istraživanjem iz januara 2012. godine.
Većina Evropljana 83%, zadovoljna je opštim nivoom cena, što je drugi važan razlog da posete istu destinaciju.
Više od polovine ispitanika odluku o odmoru donosi na osnovu preporuka prijatelja, kolega ili rođaka, a zatim na osnovu informacija sa interneta. Ispitanici uglavnom koriste internet za organizovanje odmora. Ispitanici u Srbiji su u poređenju sa ostalim zemljama, najveći značaj pridali ličnom iskustvu koje je za 47% njih najvažniji izvor prilikom odlučivanja o odmoru.
Takođe, Srbi su zajedno sa Makedoncima na začelju liste po udelu građana koji preko interneta bukiraju letovanje, manje od svakog petog građanina. Građani Srbije najviše veruju agencijama, i skoro trećina njih zakazuje aranžmane u agencijama, dok je u EU taj udeo manji od petine.
Komentari 4
uzas
Interesantno je i sto direktor firme ide na mesec dana u marsoluziju na letovanje, a od 15 radnika, koliko nas ima, ide njih par, jer su bogato udate/ozenjeni. Uzas sta nam se desava!
xx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar