Povodom Evropskog dana parkova - 24. maja, predstavnici nacionalnih parkova Đerdap, Kopaonik i Tara, promovisali su turističku ponudu za predstojeću letnju sezonu.
U najvećem nacionalnom parku u Srbiji - Đerdapu, koji se prostire se na teritoriji tri podunavske opštine - Golubac, Majdanpek i Kladovo na površini od 63.608 hektara, registrovano je 1.100 biljnih vrsta, a zastupljena je i bogata raznovrsna fauna - oko 60 vrsta sisara, oko 200 vrsta ptica, oko 50 vrsta riba.
Đerdap je jedan od najvećih prirodnjačkih i arheoloških muzeja u Evropi i na njegovoj teritoriji nalaze se četiri spomenika kulture od izuzetnog značaja i 40 registrovanih nepokretnih kulturnih dobara.
Prema rečima predstavnice NP Đerdap, Jelene Srećković, pešačenje je jedan od najboljih načina da turisti upoznaju ovaj nacionalni park na čijoj teritoriji je uređeno i markirano osam pešačkih staza različitih dužina.
U nacionalni park Đerdap se može doći i biciklom, jer je Dunavska biciklistička ruta kroz ovaj park, u dužini od 110 kilometara, obeležena putokazima u skladu sa standardima Evropske biciklističke organizacije, navela je Srećković.
Ona je istakla da posetioci sve informacije mogu dobiti u Centru za posetioce u Donjem Milanovcu, ali i u novouređenom Centru za posetioce "Ploče", koji se nalazi u najreprezentativnijem delu Đerdapa, rezervatima Veliki i Mali Štrbac.
Ulaznica za vidikovac košta 120 dinara, iznajmljivanje terenskog vozila 5.605 dinara, vožnja gliserom 6.000 dinara po satu, a posmatranje ptica uz pratnju ornitologa, u grupama od jedne do pet osoba, za četiri sata košta 2.360 dinara.
Nacionalni park Kopaonik, takođe, promoviše pešačke ture kao jedan od vidova rekreacije koji njegovi predstavnici preporučuju za letnje mesece.
Komentari 2
Steva
ns
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar