Iako je Vojvodina poznata po gradskom, ruralnom, banjskom turizmu, ne sme se izostaviti ni duga tradicija uživanja na odmoru "pod vedrim nebom" - kampovanja.
Želja za slobodom kao i povratak prirodi jedni su od glavnih razloga zašto se ljudi odlučuju za ovaj vid turizma. Cela Srbija, koju krasi predivna priroda, idealno je mesto gde kamperi mogu da provedu svoj godišnji odmor. Kampovi u Vojvodini nude različite vidove smeštaja (autodomovi, prikolice, bungalovi, šatori...).
Kamp "Pipač" se nalazi u blizini Malog Iđoša, mesta između Novog Sada i Subotice. Kamp ima kapacitet od 50 mesta za šatore i za 15 karavana/kamp prikolica, i predstavlja svojevrsnu ambijentalnu celinu sa teniskim terenom, malim bazenom i drugim sadržajima koji ovaj kamp čine interesantnim kako za tranzit tako i za duži boravak. Odlikuje se kvalitetnim restoranom domaće i internacionalne kuhinje. Gostima su na raspolaganju vožnja fijakerom, degustacije vina u obližnjem vinskom podrumu "Vinum Lodi", kao i poseta obližnjem salašu "Katai".
Kamp "Dunav" se nalazi u Zemunu i spada u red manjih kampova, a odlikuje se prelepim položajem sa pogledom na Dunav i Beograd. Namenjen je prevashodno turistima u tranzitu. Za one koji žele da posete glavni grad Srbije, blizina Beograda je najveća pogodnost ovog kampa. Kamp ima bungalove, dvokrevetne i trokrevetne sobe sa kupatilima u apartmanskom objektu. U kampu postoji restoran sa 40 mesta.
Auto kamp "Jabukov cvet" nalazi se u blizini Banatskog Brestovca, na obali Dunava. Kamp je osnovan pre više od 20 godina i smešten je pored velikog voćnjaka jabuka. Kada je jabuka u cvatu, njen miris se širi kampom, a u zelenilu i među stoletnjim stablima koja krase kamp stacionirano je 250 autoprikolica.
Kamp "Srbija" nalazi se na Vračevgajskom jezeru, 4 km od centra Bele Crkve. Poznat je kao omiljeno ribolovačko odmaralište, a veoma je popularan i među mladima jer raspolaže bogatim sportsko-rekreativnim sadržajima na obali i na jezeru. U sklopu kampa se nalaze sportski tereni za odbojku i fudbal na pesku, prodavnica, restoran na jezerskom ostrvcetu i 3 četvorokrevetna bungalova. Mogu se iznajmiti pedaline i čamci za vožnju po jezeru.
Kampiralište "De Tour" smešteno je u neposrednoj blizini Palića. Spada u red manjih kampova i ugodan ambijent u prijatnoj hladovini i mnoštvo sportsko-rekreativnih sadržaja, uključujući i 3 otvorena bazena, odlike su ovog kampa. Pored smeštajnih kapaciteta za kampere, u kampiralištu se nalazi i 6 četvorokrevetnih bungalova za smeštaj. U sklopu kampirališta nalaze se osvetljeni sportski tereni za odbojku i košarku, picerija, kao i posebno izdvojen prostor za roštilj i pripremanje hrane.
Kamp "Tiski cvet" udaljen je 2 km od Kanjiže i nalazi se na samoj obali reke Tise. Kamp ima kapacitete za smeštaj 50 karavana i 100 mesta za šatore. U sklopu kampa postoje i otvoreni bazen, tereni za odbojku, rukomet, košarku, mali fudbal i stoni tenis. Kamp ima i svoju plažu, sa pontonima za privez čamaca i igralište za decu.
Kamp "Budžak" se nalazi na 6 km od Apatina i 10 km od Sombora, u blizini granice sa Hrvatskom i Mađarskom i specijalnog rezervata prirode "Gornje Podunavlje". Pored kampa prolazi međunarodna biciklistička staza uz reku Dunav.
Evo nekoliko saveta koji će vam sigurno biti od koristi tokom vašeg boravka u prirodi:
1. Šator je najbolje postaviti na ivici šume (nikada u šumi). Treba znati da posle kiše u šumi još satima kaplje voda, a jak vetar često lomi grane drveća. I nikada ispod usamljenog drveta - jer su česta meta gromova.
2. Protiv insekata se jednostavno možete braniti odgovarajućom kremom, mrežom, ili biljkom (ispod orahovog lišća se ne skupljaju ni komarci ni mušice!)
3. Vreme - kada se dim lepo, pravolinijski izdiže uvis, budite uvereni da narednih 24 časa neće padati kiša.
4. Nikada vatru nemojte paliti usred šume, jer se vrlo lako zapali stablo ili krošnja.
5. Šta sve možete jesti u prirodi? Zaista puno toga, a evo šta se najčešće koristi: jestive biljke, pečurke, potočni rakovi, puževi, žabe, ribe, školjke, zmije, gušteri, kornjače, skakavci, ptice, ptičja jaja, sve vrste divljači…
6. Kada želite nešto da ispečete (meso, ribu i sl), uvijte hranu u alu-foliju i pecite u vrelom pepelu ili žaru. Tako ćete ribu ispeći za 15min (po 7-8 minuta sa svake strane) a meso za oko 40 minuta. Sve što pečete pecite na žaru, nikako na vatri.
7. Nemojte piti ustajalu vodu ili mutnu vodu (mada ni bistrina ne garantuje da je voda ispravna za piće).
8. Opšte pravilo je da vam od divljih životinja ne preti nikakva opasnost ukoliko ih ne uznemiravate.
9. Prilikom nesreće u planinama spasioci se dozivaju pomoću 6 signala (tri kratka-tri duga) u minuti, tj. svakih 10 sekundi jedan signal. Sledi pauza od jednog minuta pa se signali ponavljaju.
10. Kako se rešiti krpelja? Parčetom konca zavežite čvor oko krpelja (na vratu) i uvrćite konac postepeno stežući omču. Vrlo brzo kada ga konac uvrne u koži, krpelj ispada napolje a da ne ostavlja otkinute delove tela (glavu).
Komentari 5
Plant
Ne podstičite ljude na vršenje krivičnih dela protiv životne sredine. Zmije, kornjače, ptice, ptičija jaja su zaštićeni ili strogo zaštićeni zakonima Republike Srbije i lov na njih je striktno zabranjen.
kamper
Sunčica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar