FOTO: Uživajte u - zatvoru
Propali zatvori širom sveta našli su drugi život kao turističke atrakcije, muzeji i čak hosteli, nudeći sve od jezivih noćnih tura pod svetlosti sveća do mogućnosti da prespavate u ćeliji.
Ukoliko želite da vidite kako izgleda život iza rešetaka, a ne želite da počinite krivično delo da biste to saznali, isplanirajte posetu jednom od ovakvih zatvora.
Zatvori u Evropi
"Kilmainham Gaol" u Dablinu - izgrađen je 1796. godine, i u tom zatvoru su se desili neki od najvažnijih i najtragičnijih događaja u istoriji Irske, uključujući pogubljenja lidera Uskršnjeg ustanka za nezavisnost Irske 1916. godine.
Zatvor "Karosta" u Liepaji (Letonija) - taj zatvor u ratnoj luci, sagrađen oko 1900. godine, nekada je korišćen kao vojni pritvor u carskoj Rusiji, kasnije su ga koristili sovjeti, pa nacisti. Turisti mogu da ga posete, da prespavaju tamo, a samo oni najhrabriji mogu da se prijave da budu tretirani kao pravi zatvorenici na nekoliko sati ili čak i preko noći.
Na ostrvu Mamula na ulazu u Bokokotorski zaliv nalazi se jedna tvrđava koja je služila kao zloglasni zatvor poznat po okrutnosti tokom oba svetska rata. O koncentracionom logoru, u kome je za vreme Drugog svetskog rata, bio zatočen veći broj lica srpskog porekla sa područja Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Grne Gore, govori i film Kampo Mamula iz 1959. godine, režisera Velimira Stojanovića.
Danas tvrđava propada, a nijedan projekat oživljavanja ove potencijalne turističke atrakcije do sada nije sproveden u delo. Mamula je obavezna destinacija za jednodnevne izlete turističkim brodićima iz Herceg Novog i okolnih mesta.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar