EU propisi dovode do kolapsa turizma u južnoj Dalmaciji?
Novi propisi na graničnim prelazima nakon ulaska Hrvatske u članstvo Evropske unije, kako navodi taj medij, preusmerili su građane BiH na crnogorsko, umesto na hrvatsko primorje.
Sudeći prema graničnom prelazu Doljani pored Metkovića, jednom od najfrekventnijih prelaza za turiste iz BiH, turistička sezona u južnoj Dalmaciji doživeće pravi kolaps.
"Ako gledamo isto vreme prošle godine, to se ne može uporediti. Prema mojoj slobodnoj proceni, nema ni deset posto turista koji idu iz BiH u Hrvatsku u odnosu na ovaj datum 2012", uverava novinare T-Portala jedan stariji meštanin Doljana.
On navodi kako njegovi poznanici koji su išli prema Makarskoj govore da su plaže doslovno puste.
Elvir iz Sarajeva kaže da će, iako je do sada svako leto boravio na Makarskoj rivijeri, iduće godišnje odmore sigurno provoditi na crnogorskim plažama. "Gledajte, za odlazak u Crnu Goru ne trebamo ni ja ni moja porodica da vadimo bilo kakve dozvole. Granicu pređemo sa ličnima kartama, a osim toga, Crnogorci su dosta jeftini i gostoljubivi, tako da od ove godine svoj novac ostavljam njima. Znam dosta ljudi, prijatelja i poznanika koji su takođe odlučili kao i ja", kaže ovaj Sarajlija.
Pomalo ljutito, on kaže da će "bezobrazni dalmatinski ugostitelji" tek sada videti šta znače bosanskohercegovački turisti.
"Kad idemo na more, dođemo s namerom da ostanemo 15 dana, sav novac potrošimo za deset i idemo kući, a takih je još. Mi na odmor idemo da odmaramo i da se provedemo, ne računajući hoćemo li popiti jedno ili tri piva", objašnjava Elvir.
Ostaje da se vidi kako će se odvijati saobraćaj preko graničnih prelaza ka Dalmaciji i hoće li Dalmatinci zaista žaliti za Bosancima, navodi "T-Portal".
Komentari 4
Steva-NS
-
licno, nesto ne vidim da pragu smetaju eu pravila...naprotiv.
a i rumunima je turizam ozbiljna stavka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar