Jadran privlači turiste iz čitavog sveta

Jadransko more zbog svojih posebnih karakteristika privlači turiste iz čitavog sveta, a svi koji ove godine letuju na istočnoj obali Italije, na hrvatskoj, crnogorskoj ili albanskoj obali imaju mogućnost da uživaju u njegovim čarima.

Jadransko more zbog svojih posebnih karakteristika privlači turiste iz čitavog sveta, a svi koji ove godine letuju na istočnoj obali Italije, na hrvatskoj, crnogorskoj ili albanskoj obali imaju mogućnost da uživaju u njegovim čarima.

 

Jadransko more je ogranak Sredozemnog mora koje odvaja Apeninsko od Balkanskog poluostrva i zbog toga što ograđeno kopnom sa tri strane ono je dosta mirno i prijatne temperaturte koja može da dosegne 27 stepena.

Površina Jadranskog mora iznosi 138 600 km2, dužina 800 km, širina 200 km, a prosečna dubina 252,5 m.

Jadran (Adria) dobio je ime po istoimenoj drevnoj luci koja se nalazila na apeninskoj obali.  

Ime postoji još od antičkih vremena, a na latinskom je bilo Mare Hadriaticum, a smatra se da ime verovatno potiče od grada Adrije ili Hadrije, što je bio i naziv za severni deo zaliva. Posle je ime počelo označavati celi zaliv. I danas se grad Adria nalazi na italijanskoj obali ali 38 kilometara je udaljen od mora, što je rezultat delovanja geoloških sila, zbog čega se severna obala stalno uzdiže, a južna spušta.

Jadransko more je pretežno zatvoreno more povezano s Jonskim morem i preko njega Sredozemnim morem. Granica Jadranskog i Jonskog mora su Otrantska vrata široka 75 km između Italije i Albanije.

Jadransko more je pretežno plitko. Severno od Pule mu dubina ne prelazi 50 m, a severno od Zadra 100 m. U južnom delu Jadranskog mora se nalazi udubina u kojoj dubine naglo padaju najveća dubina je 1233 m.

Jadran je relativno toplo more sa prosečnom godišnjom temperaturom od 11 stepeni, a površinska temeperatura mora zimi je 7 stepeni.

Istočna obala Jadranskog mora, posebno njen hrvatski deo veoma je razuđena, dok je zapadna, talijanska obala mnogo ravnija. Takođe, istočna obala je veoma visoka, a uz obalu se pružaju planine, osim u prostoru zapadne Istre, zadarskog zaleđa, dela crnogorske obale i albanske obale. Italijanska obala je pretežno niska.

Morske struje su u Jadranskom moru tople i uz istočnu obalu teku od juga prema severu, a uz zapadnu obalu od severa prema jugu.

Hrvatska obala Jadranskog mora se smatra najčišćim morem u Europi, pa privlači mnoge turiste iz Evrope i sveta, dok je talijanska obala pretežno zagađena, ali to zagađenje ne utiče mnogo na hrvatsku obalu zbog smera morskih struja.

  • Stari grad

    18.07.2013 12:57
    Najlepše more na svetu.
  • Steva-NS

    17.07.2013 22:39
    Neka,hvala lepo!Želim svima lep odmor!
  • Djoka

    17.07.2013 14:45
    ... tamo ljudi pricaju cistim hrvatskim jezikom, a ne nekakvim iskvarenim varijantama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.