FOTO: Aerodrom od dve milijarde dolara u siromašnom delu Indije
Indijski međunarodni aerodrom Čatrapati Šivaji je u potpunosti renoviran i očekuje se da će godišnje primati do 40 miliona putnika. Najviše novca uloženo je u izgradnju terminala T2, zbog kojeg je kompanija GVK Power, koja je preuzela aerodrom 2006. godine, srušila blizu 100 okolnih objekata uključujući i policijsku stanicu.
Zgrada aerodroma je na četiri sprata. Terminal je površine 439.203 kvadratnih metara, odnosno veličine 27 fudbalskih terena, a tu je smešteno 208 šaltera kao i više od 21.000 metara kvadratnih prostora za prodavnice.
Od jednog do drugog odredišta putnici na aerodromu stižu pokretnim trakama, stepenicama i liftovima. Naime, ugrađeno je 47 pokretnih traka i 73 lifta, a parking ispred aerodroma može primiti 5.000 vozila.
Oni koji na svoj let treba da čekaju imaće priliku da se na aerodromu upoznaju s kulturom indije zahvaljujući umetničkom projektu nazvanom Džaja He. Naime, zid dug 3,2 kilometra, koji se proteže na tri sprata, ukrašen je brojnim umetničkim delima, slikama, skultpurama i drugim umetničkim delima iz indijske kulture, uključujući i one izrađene od blata i kravljeg izmeta. U jednom delu terminala postavljeno je više od 1.000 lampica koje podsećaju na nacionalni cvet Indije - lotos.
Za sigurnost je "zaduženo" čak 2.300 kamera, a putnici će obaveštenja dobijati i preko 4.100 zvučnika.
Siromašno stanovništvo se nada da će nešto od "magične prašine" pasti i ispred njihovih vrata, s obzirom da većina njih živi u barakama od slame svega nekoliko metara od neverovatne strukture koja oduzima dah svetlucajući i mirišući na bogatstvo.
Terminal će zvanično biti otvoren krajem januara.
Komentari 2
Steva-NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar