10 zanimljivosti o Kini
1. U Kini se svake godine iseče dvadeset miliona stabala da bi se zadovoljile potrebe za štapićima za jelo
Kinezi godišnje "potroše" 80 milijardi pari štapića za jelo za jednokratnu upotrebu. Štapići su široki 0,5-1 centimetar i dugački 20 centimetara, a pomenuta količina je dovoljna do prekrije Trg Tjenanmen više od 360 puta. Stabla koja se seku stara su oko 20 godina.
2. Kineske železničke pruge mogle bi dva puta da obaviju Zemljinu kuglu
Ukupna dužina kineskih železničkih pruga koje su u funkciji iznosi 93.000 kilometara, dok je obim zemlje 40.075 kilometara.
3. Kineske rezerve uglja odgovaraju težini 575 miliona plavih kitova
Kineske rezerve uglja iznose 115 milijardi tona uglja i po tome je ova zemlja treća na svetu. Veruje se da plavi kit - najveća životinja koja je ikada postojala - teži više od 200 tona. Kina proizvodi 46 odsto uglja u svetu, a troši 49 odsto svetskih rezervi uglja uglja.
4. Za samo dve godine Kina je proizvela više cementa nego SAD u 20. veku
Kina je najveći proizvođač cementa na svetu i troši oko 60 odsto količine cementa proizvedenog širom sveta.
5. Pušenje ubije milion Kineza godišnje
To je više od ukupne populacije Kipra (865.000 stanovnika). Svetska zdravstvena organizacija procenjuje da će do kraja 2050. od posledica pušenja umirati tri miliona Kineza godišnje.
6. Kineske rezerve prirodnog gasa odgovaraju zapremini oko 1,24 milijarde olimpijskih bazena
Kina raspolaže rezervama prirodnog gasa od 3.095 biliona kubnih metara i po tome zauzima 13. mesto na svetu. Zapremina olimpijskog bazena je 300 kubnih metara.
7. Godišnja potrošnja instant-nudli u Kini dovoljna je da se obezbede tri obroka dnevno za sve stanovnike Alžira za godinu dana
U 2011. Kinezi su potrošili 42,5 milijardi pakovanja instant-nudli. U Alžiru živi 38,7 miliona ljudi.
8. Kinezi za godinu dana pojedu svinjetinu u ukupnoj težini od 5.200 Ajfelovih kula
Tokom 2012. Kinezi su pojeli 52 miliona tona svinjetine, a 2011. godine 51,6 miliona tona. Ajfelova kula je teška 10.000 tona.
9. Više od 30 miliona Kineza (više nego što Saudijska Arabija ima stanovnika) živi u pećinama
Veliki deo Kineza koji stanuju u pećinama žive u provinciji Šansi. I kineski predsednik Si Đinping je navodno stanovao u pećini kada je za vreme Kulturne revolucije proteran u Šansi.
10. U kineskom okrugu Datang, poznatom kao "Grad čarapa", proizvede se osam milijardi pari čarapa godišnje
U okrugu Datang (grad Džuđi) proizvede se osam milijardi pari čarapa godišnje - što odgovara količini od jednog para čarapa po osobi na celoj planeti u 2011. godini.
Komentari 3
Kinez
lošMi
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar