Putna mreža Inka proglašena svetskom kulturnom baštinom

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) proglasila je puteve korišćene u vreme carstva Inka svetskom baštinom.

Organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) proglasila je puteve korišćene u vreme carstva Inka svetskom baštinom.

Ministarstvo kulture Perua saopštilo je da se putna mreža, poznata pod imenom "carski put" proteže na skoro 60.000 kilometara. Ona obuhvata planinski venac Anda u šest zemalja Latinske Amerike, duž kojih se protezalo i carstvo Inka.

Mada neki delovi te putne mreže datiraju još pre carstva Inka, njen najveći deo izgrađen je u 15. veku, kada je ta kultura i kroz arhitektonsku moć izražavala dominaciju u Andima. Peru, Argentina, Čile, Bolivija, Ekvador i Kolumbija zajednički su nominovale putnu mrežu Inka za listu svetske baštine, jer su do sada samo neki njeni delovi imali taj status. Mnogi delovi tog puta su oronuli i prekriveni vegetacijom.

Carstvo Inka je bilo najveće carstvo u pretkolumbovskoj Americi. Nastalo je u 13. veku, na teritoriji današnjeg Perua, a uništili su ga španski konkvistadori, na čelu sa Fransiskom Pizarom, koji je 1533. godine ubio poslednjeg cara Inka, Atavalpu, čime je označen početak španske vladavine.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.