FOTO: Najveći muzej mozaika do sada posetilo 550.000 ljudi
Muzej je otvoren 2011. godine. Preuzimajući titulu "najveći muzej mozaika na svetu" od muzeja Bardo u Tunisu, Zeugma muzej mozaika nalazi se na prvom mestu u svetu sa površinom od 30 hiljada kvadratnih metara. Privlači pažnju kako domaćih tako i stranih turista.
Slike sa mozaika u muzeju je moguće dobiti u trodimenzionalnom prikazu.
Arheološka iskopavanja na lokalitetu nekadašnje Zeugme počelo je 1987. godine, a radovi su završeni 2013. godine. Mozaici otkriveni u iskopinama izloženi su u muzeju od 2011. godine. Mozaici su u antičkom dobu, između ostalog, korišćeni i kao pločnici kojima bi se ukrašavali grbavi gradski putevi i dvorišta domova rimskih velikana.
Nalazišta u Zeugmi su uveliko doprineli i turizmu u Gaziantepu, jer mozaici, freske i ikone privlače posetioce. Unutar muzeja, posetioci su u prilici da vide nekoliko fascinantnih mozaika, među kojima se ističu "Posejdon", "Cigančica" i "Dionis".
Najpoznatiji među njima postao je mozaik "Cigančice". Jedinstvena karakteristika ovog mozaika je da njene oči prate posmatrača u svakom smeru, zahvaljujući specijalnoj tehnici njegove izrade, koja je učinila i njene oči mnogo realističnijim.
"Cigančica" se čuva u odvojenoj, zamračenoj prostoriji muzeja, a posetiocima nije dozvoljeno da je fotografišu korišćenjem blica na fotoaparatima. Neki od mozaika u muzeju su nepotpuni, zbog pljački i trgovine ovim umetninama. Zeugma je 2012. godine uvrštena na prelaznu Listu kulturnog nasleđa UNESCO-a.
Sve do kraja drugog veka nove ere, Zeugma je bio granični gradić, sve dok Rimljani nisu prešli Eufrat. Ponovo je naseljen i pokršten u IV veku nove ere. Prema saznanjima iz antičkih izvora, u poznijem periodu, Zeugma je bio episkopski centar.
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar