Zbog čega su ove države najbogatije?

Prema podacima Svetske banke o BDP po stanovniku, najbogatija država sveta i dalje je Luksemburg, iza kog slede Norveška i Katar, dok SAD zauzimaju deseto mesto.

Prema podacima Svetske banke o BDP po stanovniku, najbogatija država sveta i dalje je Luksemburg, iza kog slede Norveška i Katar, dok SAD zauzimaju deseto mesto.

Ovo je deset najbolje stojećih zemalja prema kriterijumu BDP po stanovniku.

1. Luksemburg - 111.162 dolara po stanovniku

Iako je površinom i sa nešto više od pola miliona stanovnika Luksemburg tek mala evropska država, prema razvijenosti i snazi ekonomije je pravi div. Iako su u zemlji razvijene sve privredne grane, uključujući i industriju teških metala, svoj ekonomski uzlet Luksemburg prvenstveno zahvaljuje izraženo razvijenom finansijskom i bankarskom sektoru.

2. Norveška - 100.819 dolara po stanovniku

Privredna imperija Skandinavije, Norveška, primer je mešane ekonomije, a moćna ekonomija sagrađena je na eksploataciji i izvozu nafte i gasa. Druge važne grane industrije uključuju ribarstvo, prevoz, preradu hrane, brodogradnju, metalurgiju, hemijsku industriju, rudarstvo i drvnu i papirnu industriju.

3. Katar - 93.352 dolara po stanovniku

Temelj katarskog bogatstva leži u golemim zalihama nafte i zemnog gasa. Kako bi i u budućnosti ostali jedna od sila, ova arapska zemlja pokušava da smanji svoju zavisnost o zalihama nafte i usmerila se i na razvoj visoke tehnologije. Poslednjih godina se ulaže i u razvoj turizma.

4. Makao - 91.376 dolara po stanovniku

Makao je kineski kockarski raj koji broji tek nešto više od pola miliona stanovnika, jedino je mesto u Kini gde je kockanje legalno, a prihodi mu nadmašuju svetski poznatu kockarsku meku Las Vegas, i to za čak sedam puta. Osim kockarskog turizma, Makao ima i razvijenu tekstilnu i elektronsku industriju, kao i bankarstvo. Naime, Makao je jedan od svetski poznatih ofšor finansijskih centara i poreski raj.

5. Švajcarska - 80.528 dolara po stanovniku

Švajcarska je u svetu poznata kao oaza slobodnog bankarstva, meka elitnog zimskog turizma i kraljevstvo čokolade. Zemlja ima i izuzetno razvijenu metalnu, elektronsku i farmaceutsku industriju.

6. Australija - 67.468 dolara po stanovniku

"Raj na drugoj strani sveta", Australija, svoj ekonomski uspon zasniva na rudnim bogatstvima i razvoju poljoprivrede i stočarstva, koji su temelj izvoza. Njenu privredu odlikuju visok rast, nizak nivo inflacije i ekonomija zasnovana na niskim kamatnim stopama.

7. Danska - 58.930 dolara po stanovniku

Moderna tržišna ekonomija Danske uveliko zavisi od spoljne trgovine i izvoza. Najmanja nordijska zemlja poznata je po visokom životnom standardu. Ima snažno ribarstvo i trgovačku flotu. Glavna područja delatnosti proizvodnog sektora su prehrambeni proizvodi, hemikalije, mašine, metalni proizvodi, elektronska oprema, transportna sredstva i pivo, kao i papir i proizvodi od drveta. Turizam je takođe važna delatnost.

8. Švedska - 58.164 dolara po stanovniku

Švedska privreda se bazira na spoljnoj trgovini, a glavne grane izvoza su automobilska industrija, industrija elektronske i komunikacijska oprema, drvna i metalurška industrija. Ekonomska baza su privatne firme i kompanije, dok je udeo firmi u javnom, odnosno državnom vlasništvu zanemarljiv.

9. Singapur - 55.182 dolara po stanovniku

Multikulturalna metropola Azije, Singapur, jedna je od najmanjih, ali i najrazvijenijih država sveta. Bogatstvo ovog "Azijskog tigra" zasniva se na trgovini, industriji elektronike i finansijskom sektoru, a značajan izvor prihoda je i turizam.

10. SAD - 53.143 dolara po stanovniku

Jedna od najuticajnijih i najmoćnijih zemalja sveta zahvaljujući svojoj velikoj površini, brojnosti stanovništva i ogromnim prirodnim resursima uspeva da bude u samom svetskom vrhu u gotovo svim industrijskim granama. SAD je vodeća zemlja sveta kad je reč o naučnim istraživanjima (svemir, vojna tehnologija, informatika, telekomunikacije, robotika, avijacija, biotehnika, medicina...). Silicijumska dolina je područje s najvećom koncentracijom visokotehnoloških firmi u svetu. Važna grana američke privrede je i finansijski sektor.

  • ns

    10.08.2014 08:02
    Luksemburg i Makau imaju po manje od pola miliona stanovnika, praktično imaju po jedan grad, lakše je dovesti tako malu populaciju u viši standard, čak i Norveška, Katar i Danska imaju kao jedan veći grad stanovnika, par miliona max. Ovde se treba ugledati na Švajcarce i Amere a pogotovo na Amere, preko 300 miliona ljudi i toliki dohodak po glavi, svako pljuvanje vam je pokazivanje koliko nemate pojma srbofili!!!
  • limanac IV

    09.08.2014 21:45
    Zbog čega smo mi najsiromašniji? :Sloba,Mira,Nikolić, Vučić,Koštunica,Mirović,Mihajlović,Dinkić,Samardžić,Pajtić,Šešelj,Mihajlović,Drašković,Bokan,Svilanović,Jovanović,Marko,Mišković,Beko,Matijević,Buha,Šarić,Terzić,Džajić,Karadžić,Mladić,Martić,Ugljanin,Ljajić,Kasa,Pastor,Haljimi,Dačić,Krkobabić,..izvinjavam se ako sam nekog propustio,mnogo vas je!
  • Toma

    09.08.2014 19:17
    dalje
    11. Srbija
    etihad, železara, fap, azotara... zar ne gledate vesti?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Avion devet sati leteo nikuda

Avion Britiš ervejza se okrenuo na pola puta preko Atlantskog okeana, zbog čega su putnici leteli devet sati nikuda.