VIDEO: Kako se bacili šire kroz avion?
Osobe koje sede pored, ili iza osobe koja je kinula se nalaze u najvećem riziku od dobijanja infekcije usled kijanja, piše "Daily Mail". Međutim, ovi bacili mogu preći znatno veću razdaljinu, pokazuje video simulacija.
Kompjutersku simulaciju stvorila je globalna kompanija ANSYS koja koristi matematičke modele kako bi simulirala način na koji se vazduh kreće kroz avione. Najnovija simulacija stvorena je kako bi pomogla avio industriji i zdravstvenim stručnjacima da razumeju kako se bacili šire kroz avion.
Stručnjaci upozoravaju da mikrobi nakon što osoba kine mogu biti pronađeni i 15 metara od osobe koja je kinula, i da je jedini način da se neko zaštiti primanje vakcine.
Kada neko kine, čestice se izbacuju u vazduh, nakon čega ostaju da vise glave te osobe poput oblaka. Ovaj oblak se polako rastvara, a čestice se šire po putnicima koji se nalaze pored, ili iza, osobe koja je kinula. One će dalje biti proširene po celoj kabini zbog načina na koji vazduh cirkuliše od gornjih ventilatora, iznad glava putnika, pa do donjih usisnika kako bi avion bio provetren.
Najvećem riziku izloženi su putnici koji sede pored osobe koja je kinula, kao i one osobe koje se nalaze iza tog putnika.
Iako je vrlo verovatno da će veliki broj putnika doći u kontakt sa bacilima, na to da li će se razboleti utiči u drugi faktori. Ukoliko su putnici već bili izloženi tom virusu, njihovo telo će imati odgovarajući imuni odgovor i zaštititi ih.
Istraživači takođe dodaju da se ovaj princip širenja bacila može primeniti i na druge vidove prevoza, ali urgiraju na ljude da se ne brinu oko bacila pošto oni predstavljaju deo svakodnevnog života.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar