Ajfelov toranj je sagrađen 1889. godine, što znači da potpada pod javno vlasništvo, tako da turisti mogu bezbrižno da ga slikaju tokom dana.
Međutim, svetla koja tokom noći osvetljavaju ovu građevinu tehnički predstavljaju umetničko delo, tako da njihovo reprodukovanje zahteva dozvolu umetnika.
Ovo takođe znači da je tehnički nelegalno deliti slike Ajfelovog tornja na društvenim mrežama. "Svetlosni efekti na Ajfelovom tornju su zaštićeni autorskim pravima", izjavio je Dimitar Dimitrov, stručnjak za zakone evropske podružnice Wikimedie. Na zvaničnom sajtu Ajfelovog tornja stoji da su fotografije možda podložne određenim restrikcijama, a naglašeno je i da su slike načinjene tokom dana oslobođene autorskih prava, dok su slike noćnog osvetljenja podložne autorskim pravima.
Mnoge građevine širom Evrope su zaštićene autorskim pravima, a turisti moraju zatražiti dozvolu vlasnika autorskih prava kako bi delili svoje fotografije. U Rumuniji, Bugarskoj i Sloveniji, primera radi, dozvoljeno je slikati javne zgrade sve dok te slike nisu namenjene prodaji.
Sa druge strane, u Ujedinjenom Kraljevstvu, Holandiji i Nemačkoj, turisti mogu da slikaju i dele fotografije javnih zgrada iz bilo kog razloga.
Komentari 2
Nenad
Apsolutno je dozvoljeno fotografisanje i deljenje fotografije po društvenim mrežama, i danju i noću.
Rešenje osvetljenja je pod zaštitom autorskih prava, što znači da ne možete da koristite tu fotografiju u komercijalne svrhe, tj da na bilo koji način, posredno ili neposredno, zarađujete pomoću nje.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar