"Institut seksologije" u Londonu
"Ulaz je slobodan, a seks je u naslovu", objasnila je kroz šalu koautorka izložbe Kejt Ford.
Postavka pruža duhoviti uvid u ljudsku seksualnost, s osvrtom na neke važne ličnosti, od austrijskog psihijatra Sigmunda Frojda, preko američkog reditelja Vudija Alena, do osnivača "Plejboja" Hju Hefnera.
Izložba sadrži i neke ozbiljne elemente, kao što je crno-beli film o paljenju biblioteke nemačkog seksologa Magnusa Hiršfelda od strane nacista 1933. "Bio je deklarisani homoseksualac i Jevrejin, pa samim tim prirodna meta nacista", rekla je Ford.
Izložba, nazvana po Hiršfeldovom Institutu seksologije, prikazuje evoluciju odnosa društva prema seksualnom iskustvu, sa posebnim akcentom na inovatore kao što su Alfred Kinsli, Vilijam Masters i Virdžinija Džonson.
Posetioci će imati priliku da vide i laboratorijska pomagala koje su ovi istraživači koristili za merenje seksualnih reakcija. Takođe će moći da pogledaju i repliku eksperimentalnog Orgonskog akumulatora Vilhelma Rajha, za koji je verovao da može da izleči čitav splet bolesti, kao i isečak Alenove komedije "Spavač" iz 1973, koja predstavlja parodiju na temu Rajhovog izuma sa spravom koju je reditelj nazvao "Orgazmatron".
Deo postavke posvećene Frojdu sadrži kopiju pisma u kojem slavni psihijatar ubeđuje zabrinutu majku da homoseksualnost njenog sina nije nikakva bolest.
Hefner je na izložbi prisutan jednom od naslovnica svog časopisa. Američki izdavač je svojevremeno podržavao pionirski rad Mastersa i Džonsonove u proučavanju prirode ljudskih seksualnih reakcija. "Prikazano je kako su njihove ideje o psihologiji seksa prokrčile put do popularne kulture", navela je Ford, dodajući da izložba otkriva i evoluciju društva u prihvatanju jednopolnih veza.
Izložba će biti otvorena 20. novembra i trajaće do septembra 2015. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar