Psi ne osećaju krivicu
Široko rasprostranjen i prilično popularan trend posramljivanja pasa na internetu, gde pas sedi pored mesta nestašluka i drži papir na kojem je opisano šta je uradio, doveden je u pitanje od strane australijskih veterinara. Doktorka Suzan Hejzel sa Univerziteta u Adelaidu izjavila je da brojne studije ukazuju na to da psi ne osećaju krivicu, a da je tugaljiv pogled zapravo odraz adaptacije pasa na život sa ljudima.
"Na tu temu do sada je sproveden veliki broj istraživanja i sasvim je jasno da psi ne osećaju i ne pokazuju krivicu", kaže Hejzelova. "Pas će ispoljiti umirujući oblik ponašanja koji većina vlasnika interpretira kao osećanje krivice", dodala je.
Trend je počeo u avgustu 2012. godine, kada je jedan od korisnika Tamblera objavio fotografiju ‘snuždenog’ jazavičara pored kojeg stoji ‘ispovest’ na papiru da je pojeo vlasnikov donji veš. Od tada je postavljeno na hiljade sličnih fotografija koje promovišu ideju da psi osećaju grižu savesti nakon neposlušnosti.
Doktor Hejzel smatra da ljudi ne čitaju uvek dobro signale koje životinje šalju svojim ponašanjem, pa tako, na primer, žvakanje sofe može značiti da je pas uznemiren i pod stresom, a ne da je u pitanju klasičan bezobrazluk. "Oko 20 odsto pasa pati od aknsioznosti odvajanja, što često vodi različitim vrstama ponašanja, uključujući i žvakanje kauča, koje se završava posramljivanjem psa na internetu", objašnjava Hejzelova.
Trener pasa Trejsi Džons navodi da treniranje psa često veoma zbunjuje više od svega jer su svesni toga da je vlasnik ljut, ali ne mogu da povežu njegovu ljutnju sa predmetom koji su sažvakali ili rastrgli.
Jedno istraživanje iz 2013. godine pokazalo je da psi koji izgledaju kao da osećaju krivicu zapravo ispoljavaju osećanje straha ili anksioznosti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar