Kakav bi bio svet bez komaraca?

Nesumnjivo je da svaka od 3.500 vrsta komaraca ima svoju ulogu u prirodi.

Mužjaci se, na primer, hrane nektarom, što ih čini važnim oprašivačima nekih useva ili čak orhideja. Takođe, komarci su važna hrana za mnoge životinje, poput riba, kornjača, vilin konjica, nekih ptica pevačica i slepih miševa.

Ovi poslednji se smatraju jednim od najvećih neprijatelja komaraca, pa se postavlja pitanje da li bi nestanak komaraca uticao na slepe miševe. Ne bi, kažu biolozi.

"Većina slepih miševa su predatori koji ne biraju šta će pojesti - komarce, bube ili nešto drugo. Ako želimo da istrebimo komarce sredstvima poput DDT-a ili pesticida, to bi štetilo više slepim miševima nego njima. Kolateralna šteta ekstenzivnog korišćenja pesticida dovela bi do ozbiljnih posledica po slepe miševe i druge vrste“, kažu stručnjaci za leteće miševe.

Za druge vrste, kompletno istrebljivanje komaraca bi donelo posledice koje ne možemo predvideti, smatra En Frošauer, portparol američke službe za ribe i divlje životinje. Glavni problem je što ne znamo dovoljno o tome kako se komarci uklapaju u lance ishrane. - Ako uklonimo životinju iz eko-sistema, nešto će se promeniti, ali da li će posledica biti nešto što će prosečna osoba primetiti - pita se Marm Kilpatrik, ekolog kalifornijskog univerziteta.

Međutim, sa aspekta kontrole bolesti, istrebljenje komaraca bi ostavilo velike posledice na svetsko zdravlje. Komarci su primarni prenosioci malarije, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, oko 438.000 ljudi umrlo je od malarije u 2015. Takođe, komarci, koji su odgovorni za širenje Zika virusa, takođe su prenosioci denga groznice (22.000 smrtnih slučajeva godišnje) i žute groznice (30.000 smrtnih slučajeva godišnje).

Autor: Alo








 

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • science

    20.02.2016 22:13
    postoje ideje i već neka laboratorijska istraživanja koja je sada potrebno isporbati na terenu kojima se komarci koji prenose viruse genetskim inženjeringom uskraćuje mogućnost nošenja virusa. puste se u populaciju i razmnožavanjem šire svoj genetski kod potirući stari. u principu vrsta ostaje, samo blago modifikovana da ne može da prenosi virus... ovo je grubo, ne sećam se tačno kako su išli detalji ali nauka je čudo i rešiće sve što može...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Počela vakcinacija lisica protiv besnila

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je saopštilo da je počela prolećna oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.

Uginula najpametnija šimpanza na svetu

Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.