Naučnici smatraju da je ova pojava dokaz protiv krivolovaca, koji decenijama love slonove menjajući njihove gene.
Oko 98 odsto slonova ženki u nekim delovima Afrike nema kljove, dok je, s druge strane, trećina afričkih slonova u proteklih deset godina ubijena zbog velike potražnje za slonovačom u Aziji, najviše u Kini. Od 2007. do 2014. godine ubijeno je 144.000 afričkih slonova usled čega je došlo do njihovog istrebljenja u nekim zemljama.
Novi problem je sve veći broj novorođenih jedinki slona bez kljova.
Džojs Pul, šefica dobrotvorne organizacije "Glasovi slonova", koja već 30 godina prati tu populaciju, tvrdi da postoji direktna veza između intenziteta krivolova i procenta slonova rođenih bez kljova. Prema njenim rečima, ženke bez kljova imaju velike šanse da naprave potomstvo - takođe bez kljova.
"Najupečatljiviji primer je nacionalni park Ado u Južnoafričkoj Republici gde 98 odsto ženki slonova nema kljove", rekla je Pul.
Naučnici su još 2008. godine otkrili da se mladunci odraslih slonova bez kljova rađaju bez ili sa kljovama koje su manje veličine nego što bi trebalo da budu. Pul zaključuje da će dalji lov na slonove promeniti njihove gene tako da će u godinama koje slede slon bez kljova biti česta pojava. Ona to naziva "obogaljivanjem" životinja.
Slonovača se širom sveta, zbog svoje retkosti, smatra "simbolom društvenog statusa". Iako je trgovina slonovačom zabranjena, na crnom tržištu cena slonovih kljova dostiže basnoslovne sume.
Komentari 3
Josip
ex chapman
Ivan
Šalu na stranu, neću da kažem da je ovo dobra vest jer jedna od karakteristika ovih veličanstvenih životinja su upravo njihove velike kljove. Ipak ako je ovo način da oni prežive ova sumorna vremena, naučiće neka nova deca da slona crtaju bez kljova a samim time će i lakše prihvatiti evoluciju, ne preživljavaju na žalost uvek najjače i najsposobnije jedinke (očigledno u nacionalnom parku Srbija).
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar