U staništima je zabeleženo da je broj primeraka žirafa sa oko 155.000 u 1985. godini sveden na samo 97.000 u 2015. godini. Međunarodna unija za zaštitu prirode pretpostavlja da su razlozi gubitak staništa, krivolov i građanski nemiri u mnogim delovima Afrike.
Određeno povećanje prisutnosti žirafa zabeležen je u južnim delovima kontinenta. Ova unija do sada nije preterano vodila brigu o očuvanju statusa žirafa, ali sada je zabrinuta, jer se žirafe nalaze na crvenoj listi ugroženih vrsta, a njihova populacija je smanjena za više od 30 odsto.
Doktor Džulijan Finesi, specijalista za populaciju žirafa, smatra da ove životinje prolaze "tiho izumiranje".
"Ako idete na safari, žirafe su svuda oko vas. Iako je u proteklom periodu vladala velika zabrinutost zbog slonova i nosoroga, žirafe su sada najugroženije", rekao je on.
Brzi rast ljudske populacije je izazvao širenje stambenih i poljoprivrednih prostora, a to je ugrozilo životinjska prirodna staništa u mnogim delovima Afrike. Takođe, i neprestani građanski nemiri u delovima tog kontinenta uzimaju svoj danak.
"U ovim ratom razorenim oblastima, u severnoj Keniji, Somaliji i Etiopiji u pograničnom području sa Južnim Sudanom, žirafe su u suštini ratna stočna hrana", upozorio je doktor.
Na crvenoj listi ugroženih vrsta nalazi se i veliki broj ptica. Tako je sivoj papigi iz Afrike status promenjen iz "ranjive" u "ugroženu", što znači da se ova ptica, popularna kao kućni ljubimac zbog mogućnosti oponašanja ljudskog glasa, nalazi među vrstama s vrlo visokim rizikom od istrebljenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
čovek
Kaća
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar