Kampanja za spasavanje divljih životinja i prirode u Kembeltaunu, u australijskoj severoistočnoj oblasti Kvinslend objavila je seriju fotografija na Fejsbuku koje pokazuju mrtve životinje na tlu, očigledno uginulih od vrućine i dehidratacije.
Aktivisti su pronašli tela oko 3.000 šišmiša, poznatih i kao leteće lisice, od kojih je veliki broj mladih. Broj uginulih šišmiša daleko je veći, procena je Kraljevskog društva za sprečavanje okrutnosti prema životinjama. Društvo navodi da je oko 100.000 životinja iz 25 različitih kolonija u Australiji uginulo preko vikenda.
Pregrejani šišmiši napuštaju svoje mlade u potrazi za vodom, ali mnogi od njih padnu na tlo i uginu.
"Živi se skuvaju. To utiče na njihov mozak. Mozak im se jednostavno sprži i postanu nekoherentni", objasnila je aktiviskinja Kejt Rajan.
Šišmiši teško održavaju normalnu temperaturu tela kad spoljna temperatura pređe 40 stepeni, a gubitak prirodnog staništa ih odvodi sve dalje od reka i jezera koja im mogu spasiti život.
Dok je u nedelju temperatura u Sidneju dosegla 47,3 stepena Celzijusa, a asfalt se topio, volonteri u Kvinslendu pokušavali su da poje šišmiše i odnosili su ih u hladovinu.
"Bilo je neverovatno. Videla sam mnogo mrtvih šišmiša na tlu i drugi su bili blizu zemlje i umirali. Nikad nisam videla ništa poput toga", dodala je Kejt Rajan.
Ova ekološka inicijativa naglašava da je spasavanje šišmiša bitno zbog dobrobiti okoline. Ove jedinstvene životinje pomažu regeneraciju šuma i očuvanju ekosistema oprašivanjem i raznošenjem semena. Leteće lisice su "šumari" koji drže ekosistem na okupu. Ako želimo da sačuvamo ostatke naših šuma zdravima, potrebne su leteće lisice, ističu aktivisti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar