Nadaju se regrutovanju učesnika u ovom velikom projektu, kako bi im pomogli da testiraju svoju pretpostavku. Učesnici u studiji moraju biti stari najmanje 50 godina, a kao uslov se postavlja da nisu živeli sa psima najmanje 6 meseci.
Oni će biti "spojeni" sa ljudima koji sa psima žive u domu tri meseca. Istraživači će proceniti fizički nivo aktivnosti, "dobre" bakterije i imuni sistem. Ispitivanje će se ponoviti nakon jednog, dva i tri meseca, kako bi se ustanovilo da li ima bilo kakvih pozitivnih promena na crevima "mikrobiota" kod ljudi i pasa.
"Mi smo ko-evoluirali sa psima tokom milenijuma, ali niko zapravo ne zna tačno da definiše šta nas to u odnosu pas-čovek čini da se osećamo tako dobro", rekao je antropolog i doktorant Kim Keli.
Odeljenja na UA će se udružiti sa Univerzitetom Kalifornije u San Dijegu kako bi došli do zaključaka i odgovora kada je u pitanju odnos starijih osoba, njihovog zdravlja i pasa.
"Već znamo da deca koja odrastaju sa psima imaju tendenciju da budu zdravija nego deca koja nemaju ljubimce. Oni manje pate od respiratornih infekcija i imaju umanjenu mogućnost da obole od astme ili raznih alergija", dodao je Keli.
Drugo istraživanje je pokazalo da vlasnici pasa generalno imaju tendenciju da budu srećniji i imaju smanjen rizik od srčanih bolesti. Tako da se naučnici nadaju da će dokazati da je sa odraslima slučaj kao sa decom.
"Mislimo da psi mogu 'raditi kao probiotici' u vidu poboljšanja zdravih bakterija koje žive u našim crevima. Ove bakterije, ili 'mikrobiote' se sve više prepoznaju kao ključne u našem mentalnom i fizičkom zdravlju, pogotovo kako starimo", rekao je dr Čarls Raison, istraživač i profesor psihijatrije na Univerzitetu u Arizoni.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar