Još jedan sisar proglašen izumrlim

Osamdeset godina nakon što je poslednji puta viđena, istočna američka puma, koja je nekada vladala Severnom Amerikom od Mičigena do Južne Karoline, proglašena je izumrlom i uklonjena je sa američke liste ugroženih vrsta.
Velike mačke, poznate kao kuguari, planinski lavovi ili panteri, živele su na području svih saveznih američkih država istočno od reke Misisipi ali do 1900-ih su gotovo nestale zbog sistemskog ubijanja zamkama i lova, prema američkoj agenciji za riblji i životinjski svet.
 
Agencija je 2011. počela sistemsko preispitivanje statusa istočnog kuguara, genetskog rođaka planinskih lavova koji još uvek obitavaju u većini zapadnog dela SAD-a, kao i male ugrožene populacije pantera na Floridi koje žive još samo na području močvara Everglejds.
 
Godine 2015. američki savezni biolozi zaključili su da nema nikakvih izgleda za pronalazak pume na području istočnog dela SAD, pa nema potrebe za zaštitom koju pruža zakon o ugroženim vrstama.
 
Odluka o njihovom brisanju s liste postala je konačna u ponedeljak.
 
Istočni kuguari, koji su uglavnom lovili belorepe jelene u šumama i obalnim područjima proglašeni su ugroženima 1973. iako ih u tom trenutku niko već 30-tak godina nije video. Prema zapisima, poslednju pumu ubio je lovac u Mejnu 1938. godina. Nakon toga pume koje su uočene na istoku SAD bile su 'posetioci' dolutali sa zapada zemlje.
 
Usamljeni planinski lav ubijen je na autoputu u Konektikatu 2011. godine, nakon što je prešao hiljade kilometara od Južne Dakote, preko Minesote, Viskonsina i Njujorka, navela je savezna agencija.
 
Kuguari koji su mogli dosegnuti dužinu od gotovo 2,5 metra od glave do vrha repa i mogli težiti do 65 kilograma, nekad su bili najrasprostranjeniji kopneni sisari zapadne hemisfere, pre istrebljenja i uništavanja njihovih staništa čime je njihovo životno područje bilo smanjeno za oko dve trećine.
 
Grupe za očuvanje životinjskih vrsta saopštile su da će uklanjanje istočne američke pume s liste zaštićenih vrsta osloboditi prostor za države poput Njujorka, u kojem su planine Adirondak bile njihovo stanište da ih nasele rođacima sa zapada zemlje.
 
"Trebaju nam veliki predatori poput kuguara koji mogu da kontrolišu rast populacije jelena i time bolesti koje prenose krpelji i koje prete ljudskom zdravlju, pa se nadamo da će ih zemlje na istoku i srednjem zapadu SAD naseliti", kazao je Majkl Robinson, zagovornik zaštite životinjskih vrsta iz Centra za bioraznolikost.
  • mile

    29.01.2018 06:43
    Pa oni su ljude istrebili a nece macke , makar sta.
  • XY

    27.01.2018 09:20
    Srasno!
    5:0 za coveka!
  • mrva

    26.01.2018 22:17
    @eh moja nauko

    Genijalac, postoji razlika između izumiranja vrsta usled evolutivnih mehanizama (ne prilagođenost uslovima i slično) i nemilosrdnog istrebljenja od strane lovačke puške! Naravno i mnogo je drugih načina na koje čovek direktno ili indirektno istrebljuje vrste.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja