Šume regije Vonju u Južnoj Koreji, udaljene samo 40-ak kilometara od olimpijskih borilišta u Pjongčangu, kriju korejsku tradicionalnu farmu čiji se proizvodi nalaze na meniju hiljade restorana u Južnoj Koreji.
Foto: Pixabay
Od mesa s njihovih farmi pripremaju se razni delikatesi, kao što su salate, gulaši i sl.
Ono što posebno šokira bilo koga ko slučajno zaluta tim šumama je što je reč o farmi pasa. Na ovoj farmi daleko od očiju javnosti nalazi se više od 300 pasa koji čekaju smrt, i to u prljavim, pretrpanim kavezima. Pogled na preplašene pse koji zavijaju i laju u prenatrpanim kavezima šokantan je za sve osim za čuvare farme.
Mnogo ovih pasa zbog loših uslova u kojima se nalaze uginu i pre nego što su to planirali njihovi "uzgajivači". Pasmine koje ljubitelji psećeg mesa najviše cene i nalaze se na gotovo svim farmama su tosa (japanski pas borac), labrador, bernardinac i jindo.
Psi su u jako lošem stanju, mršavi su i s velikim ranama po telu. Zatvoreni su u kavezima s poluotvorenim dnom ispod kojeg se nalaze hrpe izmeta. Novinari US Todaya uspeli su na kratko da snime takvu jednu farmu, uprkos čestim pretnjama čuvara.
Južna Koreja je u ovom trenutku zahvaljujući ZOI sportski centar sveta. O šokantnoj industriji psećeg mesa, koje se smatra velikim delikatesom u Južnoj Koreji, za vreme trajanja ZOI ne priča se puno. Organizatori igara svesni mišljenja koji većina zapadnog sveta ima o ovoj njihovoj tradiciji, pokušali su da zamole vlasnike restorana u blizini olimpijskih borilišta da iz svoje ponude i s menija sklone sva jela koja imaju pseće meso. Ipak, nisu uspeli.
Tako se i samo nekoliko kilometara od železničke stanice koja povezuje deo olimpijskih borilišta nalaze restorani koji otvoreno nude jela s psećim mesom. Prilagodili su se ipak malo ZOI i izmenili natpise na izlogu. Izbacili su one koji reklamiraju 'bosintang' - gulaš od psećeg mesa i zamenili reklamama za kozje meso. No tako je bilo samo u izlogu.
U restoranu je ipak malo drugačija priča. Prva četiri jela na meniju su upravo od psećeg mesa. I posetioci u njima uživaju. Verovatno je i zbog dugogodišnje tradicije po kojoj se veruje kako pseće meso ima magične moći, da je veoma hranjivo i povećava muževnost.
U strahu od tradicionalista, korejska vlada ne želi da zabrani upotrebu psećeg mesa, uprkos tome što je predsednik Mun Džae In otvoreno pokazao svoje mišljenje o ovoj tradiciji kada je usvojio psa spasenog iz ralja ove stravične industrije.
Organizatori igara u Pjongčangu nadaju se da će vlada preduzeti neke mere.
"Svesni smo međunarodne zabrinutosti oko konzumiranja psećeg mesa u Koreji. Ovo je pitanje u vezi kojeg bi vlada trebalo da donese mišljenje i imati stav. Nadamo se da to neće narušiti ugled igara i same provincije. Nastavićemo da podržavamo rad vlade na ovom problemu ako bude potrebe. I pseće meso neće se posluživati ni na jednom mestu oko borilišta", stoji u izjavi organizatora ZOI.
U Koreji je pseće meso slično mesu bilo koje druge životinje koje jedu 'zapadnjaci'. No postoji nešto posebno odbojno u tradiciji mučenja i ubijanja životinja, čovekovog najboljeg prijatelja. Aktivisti se posebno trude kako bi se istrebila ova tradicija.
Akciji spasavanja pasa priključili su se i neki američki i kanadski sportisti koji se takmiče na ZOI. Među njima je i kanadski klizač Meagan Duhamel koji je usvojio jednog spasenog psa. SAD i Kanada lideri su na polju spasavanja korejskih pasa i u njihovu udomljavanju.
"Ako Koreanci prestanu da jedu pseće meso, nestaće i tržište. Ovo što se događa je jako loše i slama mi srce. Ljudi koji drže životinje na takav način i ubijaju ih su za mene čisto zlo", rekao je predsednik Dasom organizacije za zaštitu životinja Kim Jun-Von.
Iako se potražnja za psećim mesom povećava, ohrabruje činjenica da nije baš popularno među mlađom populacijom.
"Manje farme se zatvaraju zbog manjka posla, ali one nove, veće i bolje organizovane stalno se otvaraju. Ovo su dve Koreje. S jedne strane tu je lepota i kultura, a s druge tu je ovo", rekao je direktor programa američke neprofitne organizacije "Animal Hope and Wellness" Kiana Kang.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Ne zaboravite, i biljke su živa bića samo nemaju glas koji ljudko uho može da čuje. Razumete?
Čuli bi smo mnogo više patnje kad nešto rasecamo, grizemo, stavljamo u vrelu vodu...
I po čemu se razlikuje Turijska kobasicijada od štajaznam Pjongčangške kerećijade? Sad smo se kao svi zabrinuli, a u Turiji napunili crevo od dva kilometra mučki ubijenim i samlevenim telima životinja i još se time hvale. Odvratni divljaci.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Palmerston, bivši "glavni mačak u diplomatiji" britanskog Ministarstva spoljnih poslova, "izašao je iz penzije" radi nove misije na Bermudima, preneo je AP.
Australijski naučnici su proizveli prvi embrion kengura na svetu putem vantelesne oplodnje (VTO), što je otkriće za koje kažu da bi moglo pomoći da se druge vrste spasu od izumiranja.
Beba malajskog tapira, rođena u zoološkom vrtu Point Defiance u Takomi 2. februara, pomaže u očuvanju ove životinjske vrste koja održava raznovrsnost šuma u Aziji.
Pingvini, ipak, nisu uzorni bračni drugovi i simboli "večne ljubavi" u životinjskom svetu, pokazala je nova dugogodišnja studija megakolonije malih pingvina u Australiji.
Australijski stručnjaci za gmizavce dobili su poziv iz jednog domaćinstva u Sidneju, koje se našlo pod najezdom takozvanih crvenotrbušastih crnih zmija.
Žena iz Britanske Kolumbije kažnjena je sa 2.500 dolara zbog toga što je previše blizu prišla jatu kitova ubica dok je stajala na dasci za veslanje u blizini ostrva Vankuver.
Snimak koji pokazuje sina američkog predsednika Donalda Trampa, Donalda Trampa mlađeg u ilegalnom lovu na zaštićene vodene ptice u venecijanskoj laguni izazvalo je lavinu negodovanja u celoj Italiji.
U zaštićenom području u češkim Brdima dabrovi su izgradili branu koju su lokalne vlasti planirale da postave i tako državi uštedeli 30 miliona čeških kruna (oko 1,2 miliona evra).
U Brazilu je klonirana druga najskuplja krava na svetu, Viatina, koja je pre dve godine procenjena na vrednost od 21 milion brazilskih reala (3,4 miliona evra), preneo je Globo.
Zaposleni u zoo vrtu u Rio de Žaneiru daju sladolede medvedima, jaguarima, vukovima i majmunima ne bi li se životinje malo rashladile dok u Brazilu traje talas ekstremnih vrućina.
Komentari 5
Branka
Čuli bi smo mnogo više patnje kad nešto rasecamo, grizemo, stavljamo u vrelu vodu...
ivana
Stale
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar