Kako je saopštilo Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, ova inicijativa nastala je pre pet godina u Izraelu sa ciljem da se ljudi širom sveta udruže u zaštiti ptica koje dva puta godišnje preleću preko Sredozemlja. Jedna od aktivnosti kojom se skreće pažnja na hitnu potrebu za zaštitom selica jeste i takmičenje u posmatranju ptica koje okuplja timove iz celog sveta.
Ove godine, po prvi put, među 22 prijavljena tima Srbija i Hrvatska imaće svoje predstavnike koji će se zajedno takmičiti u timu pod nazivom "The Quail Warriors" (Borci za prepelice). Inicijativu i takmičenje prati i kampanja za doniranje sredstava za borbu protiv krivolova, a ove godine sva sredstva biće korišćena za aktivnosti u Srbiji i Hrvatskoj.
"Izuzetna nam je čast što su kolege iz celog sveta prepoznale naše ogromne napore da Srbiju učinimo bezbednijom za ptice selice. Priroda i ptice ne poznaju granice koje stvaraju ljudi. Štiteći ptice u Srbiji i Hrvatskoj, mi štitimo ptice koje dolaze iz raznih krajeva sveta. To je zajedničko bogatstvo celog čovečanstva koje se ne sme uništiti", kaže Aleksa Vukićević, učesnik takmičenja i predstavnik Srbije iz redova DZPPS.
Zadatak za svaki takmičarski tim je da u roku od 24 časa vidi što više različitih vrsta ptica na unapred određenoj
teritoriji. Ovo je jedno od retkih takmičenja gde se i dalje veruje na reč, te predstavlja svojevrsno džentlmensko
nadmetanje.
Krajem marta biće poznat pobednički tim.
Svake godine na Sredozemlju ilegalno se puškama, klopkama i mrežama ubije 25 miliona ptica selica, pokazala je studija koju je 2015. uradila najveća svetska organizacija za zaštitu prirode "BirdLife International". Najviše ih strada u Egiptu – čak 5,7 miliona, zatim u Italiji (5,6 miliona), Siriji (3,9 miliona), Libanu (2,6 miliona), Kipru (2,3 miliona), Grčkoj (700.000), Francuskoj i Hrvatskoj (po 500.000 jedinki).
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar