Podaci pokazuju da je među 333 ulovljena kita bilo 128 ženki, od kojih su 122 bile trudne. Podaci objavljeni u izveštaju predati su Međunarodnoj komisiji za lov na kitove, a pripremio ga je Institut za istraživanje kitova, agencija povezana s japanskim ministarstvom za ribarstvo.
Aktivisti za zaštitu životinja smatraju da je statistika šokantna i lov su osudili i nazvali ga "odvratnim".
Japan je prethodno pravdao lov na kitove izuzetkom u međunarodnom zakonu koji omogućava lov na životinje za naučne svrhe. Australija je 2014. godine dobila slučaj na Međunarodnom sudu pravde i doneta je presuda protiv japanskog programa u Južnom okeanu.
Ipak, nakon toga je Japan najavio novi istraživački program koji dozvoljava ulov 333 kita minke svake godine, tvrdeći da je potreban za proučavanje najboljih metoda za praćenje i upravljanje njihovom populacijom.
Aktivisti za zaštitu životinja tvrde da istraživanja u kojima se ne ubijaju kitovi zadovoljavaju naučne potrebe.
Komentari 1
jedva čekam
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar