Grupa naučnika pronašla je u Mjanmaru prvo mladunče zmije u fosilizovanom obliku u ćilibaru s veoma očuvanom koštanom strukturom, prenosi "National Geographic".
Fosil je star otprilike 99 miliona godina. To je najstarija zmija ikad pronađena u šumovitom okruženju.
"Niko nikad nije video fosilizovano mladunče zmije. Zaista je čudesno da je ovaj primerak star skoro sto miliona godina", navodi koautor istraživanja Majkl Kaldvel, stručnjak za fosilizovane reptile na Univerzitetu Alberta u Edmontonu u Kanadi. "Nije jasno da li su te rane zmije rađale mlade, što je čest slučaj kod današnjih zmija, ili su legle jaja. Ali, s obzirom na veličinu i razvojni stadijum ovog fosila, sasvim sigurno se radi o mladunčetu odnosno tek rođenoj zmiji", dodaje Kaldvel.
Još jedan deo ćilibara, takođe pronađen u rudnicima u Mjanmaru (Burma), verovatno sadrži komadić zmijske kože koji bi mogao da pripada odrasloj jedinki ovog fosila ili nekoj drugoj vrsti koja je živela u to doba.
Istraživači nisu sasvim sigurni da li se radi o zmijskoj koži, ali veličina, oblik i raspored ljuski upućuju na to. Ako se ta pretpostavka pokaže ispravnom, to će takođe biti prvi komad zmijske kože ikad pronađen u ćilibaru.
Skeniranje zmija
Vođa istraživanja Lida Ksing, s Kineskog univerziteta za geonauke, navodi da su kod istraživanja uzoraka koristili napredne rendgenske skenere koji su im pomogli da stvore vrlo detaljan trodimenzionalni model anatomije fosila.
Budući da je duga tek oko pet centimetara, zmiju je bilo jako teško jasno uočiti golim okom, ali rendgenski snimci omogućili su timu da pažljivo prouči oblik i položaj kostiju zmije, što uključuje i impresivnih 97 pršljenova.
"Postoji niz dobro očuvanih fosilizovanih zmija starih otprilike kao ova, ali sve one potiču s Mediterana pa se za njih veruje da se radi o vodenim životinjama. Ovaj fosil dolazi sa kopnenog područja i liči na kopnene zmije", navodi paleontolog Džon Skenlon sa Univerziteta Novi Južni Vels u Sidneju.
Mladunčetu zmije nedostaje lobanja, pomoću koje bi naučnici mogli da dobiju mnogo više informacija o njegovom staništu, prehrambenim navikama i odnosima prema drugim zmijama, dodaje Skenlon. Ipak, pronalazak jedne takve zmije u ćilibaru u Burmi znači da se verovatno može pronaći još takvih primeraka.
"Svakako ćemo nastaviti da tražimo, ne samo u ćilibaru nego i u Mongoliji i na drugim mestima do kojih su rođaci ove zmije mogli da dođu", zaključuje Skenlon.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Ministar nauke Holandije Epo Bruins saopštio je da će vlada te zemlje nastaviti sa eksperimenatima na majmunima u Istraživačkom centru za biomedicinska ispitivanja primata (BPRC) u Rajsvajku.
Udruženje Biom je objavila da je u Albaniji ponovo viđen jedan od najugroženijih morskih sisara na svetu - sredozemna morska medvedica - što uliva nadu u opstanak ove vrste.
Najmanje 70 sivih kitova uginulo je od početka godine u plitkim lagunama na poluostrvu Donja Kalifornija u Meksiku, gde se te životinje okupljaju da se pare i donose mladunce na svet.
Slovački i poljski ogranci organizacije "Greenpeace" pokrenuli su kampanju prikupljanja potpisa za otvoreno pismo u kome će zatražiti da se odustane od planiranog odstrela 350 medveda u Slovačkoj.
Kompanija "Colossal Biosciences", specijalizovana za genetski inženjering, objavila je da su njeni naučnici uspeli da uzgoje tri šteneta vuka iz vrste koja je izumrla pre više od 10.000 godina.
U rekama u Indiji živi 6.327 delfina, ali je njihov opstanak ugrožen zbog nekoliko faktora, uključujući hvatanje u ribarske mreže, namerno ubijanje, a njihov opstanak je ugrožen i rečnim turizmom.
Naučnici istraživačke agencije Aria istražiće potencijal matica u pčelinjim zajednicama za eventualni pronalazak terapija koje bi mogle da produže ljudski vek.
Smeđi medved napao je i teško povredio Rusa u šumi oko 125 km od Moskve, navode lokalni mediji i stanovnici, dok su sve češći susreti s medvedima u regionu koji okružuje glavni grad.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je saopštilo da je počela prolećna oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.
Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar