Uprkos manjku mesa kitova na globalnom tržištu i opadanju javne podrške, vlada te ostrvske zemlje je odlučila da ostane protivna međunarodnoj zabrani lova na kitove. Kitolovcima će biti dozvoljeno da love do 2023. godine.
Ministar za ribarstvo Kristjan Tor Džulison izjavio je da su ti brojevi održivi i da se temelje na najnovijim naučnim istraživanjima, piše "Independent".
"Odluka islandske vlade da nastavi da ubija kitove, jedne od najuzbudljivijih i najinteligentnijih bića na planeti, moralno je odvratna i ekonomski neutemeljena", smatra borac za očuvanje kitova Vanesa Villiams-Grai.
Vlada je navela da je ekonomska korist od kitolova velika i da zvanični podaci pokazuju da se populacija nekada ugrožene vrste kita oporavlja.
"Tokom najnovijeg brojanja 2015. godine, njihova populacija u centralnom severnom Atlantiku procenjena je na 37.000 što je tri puta više u odnosu na 1987. godine", navodi se u saopštenju.
Vlasti ukazuju da kitolov donosi značajne koristi islandskoj ekonomiji, ali, sa druge strane, mnogi u zemlji tvrde da kitovi vrede više živi nego mrtvi.
Prihod od posmatranja kitova u 2017. godini iznosio je 3,2 milijarde kruna (23 miliona evra), dok je kitolov doneo 1,7 milijardi kruna.
Island je, uz Norvešku, zemlja koja je nastavila da dovodi u pitanje zabranu Međunarodne komisije za kitolov (IWC) o komercijalnom lovu na kitove, koja postoji od 1987. godine.
Japan je, takođe, odbacio ova pravila, iako je koristio rupu u zakonu koja dozvoljava kitolov u naučne svrhe, a krajem 2018. godine objavip je da će napustiti IWC.
Komentari 9
Logi
Imenjak
Ps. Za ovog sto kaze da je Island prelepa priroda.. bio sam i uopste mi se ne svidja, prirode i nema jer je to vulkansko ostrvo, samo je blue lagoon lep i to je sve, a i kod nas to isto ima npr u macvi.. pozz
ime
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar