Ono što je šokiralo francuske istraživače, osim rekordnog broja mrtvih delfina je sama brutalnost i način na koji su ubijani ovi veoma inteligentni sisari. Naime, tela delfina su bila užasno osakaćena, peraja odsečena, prenela je AP.
Masovna smrt delfina, za koju je u velikoj meri kriv agresivni industrijski ribolov, uzbunila je grupe za zaštitu životinja i navela francuskog ministra za ekologiju da pokrene nacionalni plan da ih zaštiti.
"Nikada nije bio ovako veliki broj mrtvih delfina", rekao je Vili Daubin, član Nacionalnog centra za naučna istraživanja Univerziteta La Rošel, dodajući da je već drugi mesec nadmašen prošlogodišnji rekord, koji je bio veći od onog 2017. godine, a tada je bilo najviše mrtvih delfina u poslednjih 40 godina.
Iako je Daubin rekao da se 90 odsto smrtnih slučajeva delfina dešava zbog slučajnog hvatanja u industrijske mreže, razlog za ovoliki broj ove godine je misterija. "Koja je to ribarska mašinerija ili oprema odgovorna za ovolike smrti ?", zapitao je Daubin
Autopsije koje su ove godine sproveli na mrtvim delfinima u Nacionalnom centru za naučna istraživanja Univerziteta La Rošel pokazuju ekstremne nivoe sakaćenja.
Aktivisti za zaštitu životinja navode da je uobičajena praksa da ribari odvoje delove tela mrtvih delfina nakon što se oni uhvate u mreže, kako bi spasili same ribarske mreže. Francuski ministar za zaštitu životne sredine Fransoa de Ruži posetio je prošlog petka La Rošel kako bi predložio određene mere kojima bi se umanjio broj smrti delfina koje su rezultat ljudskog delovanja.
On je izašao sa nekim planovima koji uključuju podršku istraživanjima postojećih zvučnih uređaja za odbijanje delfina koji su prisutni na nekim od ribarskih plovila u Biskajskom zalivu, industrijskom ribolovnom čvorištu u Atlantskom okeanu. Kada se aktiviraju, ovi uređaji šalju neprijatne zvučne signale koje delfini čuju i koji ih odbijaju od ribarskih brodova.
Grupa za zaštitu životinja "Si Šepard" je saopštila da se delfini ne udaljavaju dovoljno daleko od brodova i već je okarakterisala takve mere kao "beskorisne". Oni tvrde da mnogi ribari koje kontrolišu u regionu ne aktiviraju odbijajuće naprave zbog straha da će one uplašiti i dragocenu ribu koju love, i da će ih uključiti samo ako ih provere „posmatrači na brodu”, prenosi Tanjug.
Takođe je rečeno da povećanje broja uređaja nije dugoročno rešenje za podvodne sisare, jer bi taj potez učinio okean nepodnošljivim za život zbog „zvučnog zagađenja”, i da su potrebna sistemska rešenja vlade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar