Kako bi im se zagarantovao dobar zimski san, svaki šišmiš je ušuškan u platnenu torbicu i obešen o prečku u običnom kućnom hladnjaku.
Sve to pripremaju volonteri u centru Kožanopolisu, osnovanom za spašavanje šišmiša u urbanom prostoru.
"Šišmiši spavaju dubokim zimskim snom i za to im je potrebno hladno i vlažno okruženje. Tražeći pogodan prostor za hibernaciju, šišmiši se često zaleću u balkone, uleću u haustore, ventilacijske otvore, podrume i drugde. Neretko ih ljudi nađu na tlu, u snegu", kaže Aleksej Špak, voditelj centra smeštenoga u beloruskome glavnom gradu.
Šišmišima za zimski san treba temperatura od nule do pet stepeni Celzijusa i nivo vlažnosti preko 50 posto. To su uslovi koje je volonterima u centru lako ispuniti.
"Reč je o frižideru. Najobičnijem kućnom frižideru", kaže Špak.
Centar ima samo jedan, ali je on dovoljno veliki da u njega mogu da se smeste 32 šišmiša. Neki među njima, koji se nalaze u centru, "veterani" su i u frižideru su spavali još od sredine decembra.
Centar ne finansira država, ali mu je ustupila prostorije. Novac stiže iz donacija. Kada grane proleće i napolju otopli na preko 10 stepeni, Špak i još troje volontera pažljivo izvuku šišmiše iz frižidera iz njihovih torbica i puste ih da se sami probude.
"Kada osete višu temperaturu, njihova telesna temperatura počinje pomalo da raste i postepeno se bude", pojašnjava Špak.
Pre nego što ih u obližnjem gradskom parku nežno puste na slobodu, svaki šišmiš dobije vodu na kapaljku i hranu iz volonterske ruke. To je potrebno kako bi malo povratili snagu nakon meseci provedenih u frižideru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
123
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar