Pronađena nova vrsta ajkule, toliko mala da može da stane u džep

Majušna ajkula, pronađena u Meksičkom zalivu, kako se ispostavilo, nova je vrsta, a naučnici su je nazvali "američka džepna ajkula".
"Džepna ajkula je tek treća od 500 poznatih vrsta ajkula koje mogu da puštaju blistavu tečnost", rekao je naučnik sa Državnog univerziteta Floride Din Grabs.
 
Kao i jedina do sada poznata džepna ajkula, odrasla ženka duga 400 milimetara, pronađena u Tihom okeanu kod Perua, ova novorođena ajkulica duga 142 milimetra ima kesicu pored oba prednja peraja.      
 
"Mišićne žlezde oivičene su fluorescentnim linijama obloženim pigmentima, što ukazuje na to da puštaju svetlucavu tečnost", napisali su ihtiolog Mark Grejs i njegovi saradnici u časopisu "Zutaksa".
 
"Ajkulica i na stomaku ima grupe ćelija koje emituju svetlost. Zbog toga je verovatno da je i ajkula ulovljena 1979. godine, koja se sada čuva u ruskom muzeju, takođe puštala svetlucavu tečnost iz abdomena, ali, s obzirom na to da se decenijama čuva u formaldehidu, nemoguće je da sa to utvrdi", naveo je Grejs.
 
On kaže da svetlost može da sakrije ajkulu od plena ili od predatora.
 
"Razlike između ove dve vrste, uključuju mogući organ osetljiv na dodir koji nove vrste mogu da koriste da bi otkrile stotinama metara udaljen pokret, kao i pojedine razlike u zubima", napisali su naučnici i dodali da nove vrste mogu da imaju i do 10 pršljenova manje od drugih.
 
Grejs je objasnio da je beba ajkule bila među primercima sakupljenim tokom istraživanja 2010. godine o tome šta jedu kitovi ulješure. On je tri godine identifikovao primerke, a ova, koja je još imala pupčani ožiljak, bila je poslednja na redu.
 
"Bavim se naukom oko 40 godina i obično veoma dobro mogu da procenim identitet morske životinje. Kod ove nisam mogao", naveo je Grejs.
 
On je dodao da mu je trebalo vremena da ubedi sebe da je u pitanju nešto neuobičajeno.
 
Pozvao je Univerzitet Tulan i rekao da ima ajkulu koju ne može da identifikuje. U projekat su se uključili i naučnici iz Američkog muzeja istorije prirode u Njujorka i Muzeja istorije prirode Florida.
 
Izveštaj u kojem se ajkula identifikuje kao druga pronađena iz iste vrste pojavio se 2015. godine.
 
U narednim godinama u Grenoblu u Francuskoj korišćena su skeniranja u visokoj rezoluciji u akceleratoru čestica kako bi se došlo do više detalja i da bi naučnici bili sigurni da je u pitanju nova vrsta.
 
Evropski ekspert Žulijan Kle obavio je ćelijsko seciranje tkiva džepne ajkule kako bi potvrdio njene funkcije.
 
"On je potvrdio da su u pitanju ćelije koje proizvode svetlucavu tečnost, tako da sa sigurnošću može da se kaže da ova ajkula funkcioniše isto kao ona u Rusiji", rekao je Grejs.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja