Regeneracija tako raznolikog ptičjeg sveta kakav je bio na Novom Zelandu trajala bi mnogo duže nego što čovečanstvo postoji, ističu autori.
Više od 70 vrsta ptica izumrlo je u razdoblju od dolaska ljudi na Novi Zeland. Još 30 vrsta na rubu je opstanka iako su pojačane mere i napori kojima se nastoji da se one sačuvaju.
Među vrstama kojima preti izumiranje je i kakapo, veliki noćni miroljubivi papagaj. Jedina svetska vrsta papagaja koja ne može da leti dospela je na rub opstanka jer je ugrožavaju životinje koje su stigle s ljudima, poput pacova, kuna i mačaka.
Kakapo, koji se gnezdi na tlu, evolucijski nema nikakvu odbrambenu strategiju od tih životinja.
"Ako izumru i te kritično ugrožene vrste, oporavku bi trebalo još 10 miliona godina", napisali su naučnici koji su do svojih zaključaka stigli proučavajući fosile i koristeći se računarskim simulacijama za izračunavanje rezultata.
Novi Zeland je zbog svoje geografske izolovanosti dom ptičjem svetu kakvog nema nigde drugde. U to je uključen i novozelandski nacionalni simbol - kivi, ptica koja ne leti.
Komentari 1
...
Da se evolucijom ponovo stvore izumrle vrste?
Da autohtone vrste istisnu evropske?
Da istisnu ljude?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar