Velika većina zemalja na skupu održanom u nedelju u Ženevi glasala je za zabranu premeštanja slonova iz divljine u zoološke vrtove, što je praksa koju grupe za zaštitu životinja odavno smatraju okrutnom.
Glasanje je obavljeno na konvenciji članica CITES-a u Ženevi u čijem je radu učestvovalo više hiljada stručnjaka koji se bave očuvanjem životne sredine iz više od 180 zemalja sveta.
Predlog je za sada izglasan sa 46 glasova za, 18 protiv, a 19 učesnika suzdržalo se od glasanja, ali reč je o jednom od dva odbora koji garantuju dvotrećinsku većinu potrebnu za njegov prolaz. Na plenarnoj sednici završnog sastanka konferencije koja će se održati 28. avgusta biće potrebno odobrenje ostalih potpisnica CITES-a.
"Ova odluka će spasiti brojne slonove od nasilnog razdvajanja od ostatka krda koja žive u divljini i od toga da ostatak života provedu zarobljeni u vrlo lošim uslovima u većini zooloških vrtova u svetu", rekla je Ajris Ho, stručnjakinja za divlje životinje iz udruženja "Humane Society International" (HSI).
Iako je prodaja slonova iz zapadne, srednje i istočne Afrike, koji su odavno uvršteni među zaštićene životinjske vrste, zabranjena još od ranije, i dalje je dopuštena trgovina slonovima iz južne Afrike, čija se populacija smatra manje ugroženom.
Konkretno, zemlje potpisnice izjasnile su se za to da divlji afrički slonovi nastave da žive u svom prirodnom habitatu i da se okonča praksa njihovog slanja u zoološke vrtove širom sveta.
Zimbabve je, na primer, kineskim zoološkim vrtovima od 2012. godine prodao više od stotinu mladunčadi slonova, podaci su HSI-ja.
"Ova preliminarna odluka snažna je poruka svima da slonovi ne spadaju u industriju zabave i smatram je korakom u pravom smeru", smatra Kasandra Koenen iz Svetskog udruženja za zaštitu divljih životinja (WSPA).
Hiljade učesnika konferencije iz više od 180 zemalja raspravljaju o 56 predloga koji se odnose na promenu stepena zaštite divljih životinja i biljaka. Konferencija je sazvana pošto je u maju objavljen izveštaj UN-a u kojem stoji da izumiranje preti milion životinjskih vrsta.
CITES je međunarodni sporazum čija je svrha da reguliše i nadzire međunarodnu trgovinu divljim vrstama i garantuje da ona ne ugrožava opstanak tih vrsta u prirodi.
Sporazum je donet 1973. godine u Vašingtonu, a na snagu je stupio 1975. Do danas su mu pristupile 182 države sveta, što ga čini najprihvaćenijom međunarodnom konvencijom iz područja zaštite prirode u svetu.
Cites konvencija u Srbiji se sprovodi od 2002. godine.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar