Predsednica Australijske fondacije za koale Debra Tabart procenjuje da je u požarima stradalo više od 1.000 koala i da je oko 80 odsto njihovog staništa uništeno.
Nedavni požari u kombinaciji sa sušom i uništavanjem šuma je dovelo do "funkcionalnog istrebljenja" koala, tvrde eksperti. Ovaj termin se koristi kada populacija postane toliko ograničena da više nema značajnu ulogu u ekosistemu i kada više nije održiva. Iako se koale razmnožavaju, njihov ograničeni broj ih čini dugoročno neodrživim, a ovakve vrste su veoma podložne bolestima.
Uništavanje šuma i požari uništavaju glavni izvor hrane za koale, a to je eukaliptus. Odrasla koala dnevno pojede oko kilogram lišća eukaliptusa. Iako ova biljka ponovo naraste nakon požara, za to su potrebni meseci, a koale ostaju bez izvora hrane, gladuju i uginu.
Mnogi od australijskih vlasti traže uvođenje zakona koji je napisan 2016. godine, a koji nikad nije usvojen. Taj zakon je osmišljen da štiti stanište koala i zaštiti ih od lova.
U poslednje vreme su povećane donacije za pomoć pri hospitalizaciji koala povređenih u požarima. Port Macquarie bolnica za koale je putem Go Fund Me servisa prikupila 1,33 miliona dolara od 30.000 donatora. Jedan od ciljeva je da se naprave stanice s pitkom vodom za koale u predelima koji su uništeni tokom požara
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
B
Inace, ime koala potice iz lokalnog jezika i znaci - ne pije. Koale, u normalnim uslovima, ne piju vodu, vec je dobijaju u liscu eukaliptusa koje im je hrana. Ima nekoliko video snimaka na YouTube gde vatrogasci daju u sprzenim sumama koalama vodu a one uzimaju. Izgleda potresno, zaista.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar