Uprkos tome što se smatra da ovaj pauk nije smrtonosan, njegov ujed može uzrokovati pojavu lezija po velikoj površini kože.
Pauk koji je nazvan Loxosceles tenochtitlan je otkriven u Meksiku, i utvrđeno je da živi u nameštaju i u proizvodima od tekstila.
Za otkriće su zaslužni istraživači sa Nacionalnog autonomnog univerziteta u Meksiku u mestu Tlaksala. Tim je predvodio biolog i univerzitetski profesor Alehandro Valdez-Mondragon.
Detaljnom analizom zglavkara, utvrđeno je da ovaj pauk potiče iz Meksičke doline na Meksičkoj visoravni. Dokazano je i da je jedinstvena vrsta, pošto su naučnici ranije mislili da ovaj pauk pripada već poznatoj vrsti zglavkara.
Profesor Valdez-Mondragon je upozorio da je specifičan i po tome što lako može da ugrize čoveka, ako se oseti ugroženim. Zato je već dobio nadimak "pauk osvetnik". Najkomotnije se oseća ušuškan u uglovima nameštaja, rupicama u zidovima...
"Oni vole da borave u domovima ljudi jer tu imaju odgovarajuću temperaturu i vlažnost vazduha kao i hranu. Iako postoji opasnost od nezgode pri susretu sa njima, uloga ovog pauka je važna i ima ekološku funkciju pošto se hrani određenim insektima", kaže profesor Valdez-Mondragon.
Stručnjaci kažu da se prisustvo ovog pauka u kući ili stanu može izbeći redovnim održavanjem i higijenom stambenog prostora.
Inače, Meksiko je država sa najvećom raznolikošću roda Loxosceles, jer odatle potiče čak 40 od ukupno 140 vrsta tog roda paukova koje postoje u svetu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar