Lavica je primala infuziju nekoliko dana u Al-Qureshi Parku koji se nalazi u blizini glavnog grada zemlje Khartoumu, ali je uginula u ponedeljak. Brigadir Essamelddine Hajjar rekao je kako ove životinje pate nedeljama bez hrane i lekova nakon povećanja cena u cijeloj zemlji zbog nedostatka deviza, zbog čega su izgubili skoro dve trećine svoje telesne težine.
Kampanja pod nazivom #SudanAnimalRescue poziva da se pothranjeni i bolesni lavovi oduzmu ovom zoološkom parku.
"Jedan od dva bolesna lava uginuo je danas. Ljkari su rekli da su im dali lekove nakon čega su ih nahranili. Jedan se oporavio, ali je drugi uginuo. Sada utvrđujemo uzrok", rekao je Hajjar.
Lavovi su nahranjeni nakon što su radnici centra kupili hranu od svog novca iako su i sami u teškom stanju. Loše stanje parka kojim upravlja opština Khartoum, ali delom ga finansiraju privatni donatori, takođe utiče na njihovo zdravlje.
"Bio sam potresen kada sam video ove lavove u parku. Njihove kosti su štrčale iz kože. Apelujem na zainteresovane ljude i institucije da im pomognu", napisao je Osman Salih na Fejsbuku i pokrenuo kampanju pod sloganom #Sudananimalrescue.
U nedelju je veliki broj građana, volontera i novinara došao u centar kako bi video lavove nakon što su njihove fotografije objavljene na društvenim mrežama. Jedan od pet lavova je bio vezan konopcem, a tečnost su mu unosili kapaljkom dok se oporavljao od dehidracije, javio je dopisnik AFP-a.
Komadi trulog mesa prekriveni muvama ležali su razbacani u blizini kaveza. Radnici su rekli kako lavovi boluju od nekoliko bolesti.
Nije precizirano koliko divljih lavova ima još u Sudanu, ali nekoliko ih ima u Dinder parku na granici sa Etiopijom. Prema podacima Unije za očuvanje prirode (IUCN) afrički lavovi su ugrožena vrsta, jer je njihova populacija pala za 43 odsto u periodu od 1993. do 2014. godine te ih samo oko 20 hiljada živih danas.
Komentari 2
Snezana Novakovic
VS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar