Bumbari pred izumiranjem

Bumbari, jedni od najvažnijih oprašivača u prirodi, trenutno su ugroženi, jer njihov broj drastično pada.
Bumbari pred izumiranjem
Foto: Pixabay
Prema podacima novog istraživanja, ovi insekti se mnogo ređe sreću nego ranije - u Severnoj Americi se dvostruko ređe viđaju u svim područjima u odnosu na 1974. godinu. Oni su specijalizovani za raznošenje polena i oplodnju mnogih vrsta biljaka, među kojima su i poljoprivredna dobra, kao što su paradajz, borovnice i tikvice, piše National Geographic.
 
Nekoliko nekada čestih vrsta bumbara nestalo je iz mnogih područja u kojima su se mogli videti, pa su postali lokalno istrebljeni na ovim mestima.
 
U novoj studiji, objavljenoj u časopisu "Science", istraživači su koristili složeni proces kako bi utvrdili da li su za opadanje broja bumbara krive klimatske promene.
 
Naučnici su istraživali zastupljenost 66 vrsta bumbara na dva kontinenta i utvrdili da u područjima koja su postala toplija u poslednjih nekoliko godina ili u kojima su zabeležene ekstremne promene temperature, ređe možemo videti bumbare. U Evropi je njihov broj pao za 17 odsto u odnosu na početak 20. veka.
 
Prema pristupu ovih naučnika, "klimatski haos" je glavni krivac za opadanje broja bumbara.
 
"Ovaj pad povezan je s tim što su vrste bile primorane da trpe temperature s kojima se ranije nisu susrele", kaže jedan od autora studije Piter Soroje, student poslediplomskih studija na Univerzitetu u Otavi i ističe da nestanak bumbara u određenom području znači da su se ili preselili ili izumrli.
 
Odavno je poznato da bumbarima više odgovara hladnije vreme, jer oni imaju sposobnost da letenjem proizvedu toplotu, zbog čega su često jedan od prvih insekata koji vidimo u proleće. Kod većine vrsta nije ustanovljeno koliko toplotni talasi i promene vremena utiču na njih, ali autori studije ističu da čak i njihova velika prilagodljivost promenama ima svoje granice.
 
Poslednjih pet godina bile su najtoplije zabeležene u zadnjih 14 decenija. Zbog toga je moglo doći do pregrevanja ovih insekata, što su laboratorijski eksperimenti ustanovili da se može dogoditi, ili je na bumbare sve to indirektno uticalo kroz vegetaciju i cveće, zbog čega su dovedeni do izgladnelosti.
 
Bumbari u većini slučajeva žive godinu dana, a njihove matice zimu najčešće provode u razbacanom lišću ili u zemlji, gde su takođe izložene temperaturnim promenama i pojavama kao što su neočekivano rano topljenje leda i njegovo ponovno formiranje.
 
To što je broj bumbara opao ozbiljan je problem za životnu sredinu, jer su njihove sposobnosti oprašivanja potrebne mnogim biljkama.
 
Osim toga, tu je i ekonomski problem - prema nekim procenama, pčele doprinose s više od 15 milijardi dolara ekonomiji SAD-a oprašujući poljoprivredna dobra.
 
Klimatske promene nisu jedini faktor koji je uticao na smanjenje broja bumbara. Njih ugrožavaju i neonikotinoidi, pesticidi koji su veoma otrovni za sve vrste pčela, kao i uništavanje staništa pretvaranjem određenih divljih područja u obradive površine, širenje patogena i oslobađanje pčela koje nisu s tih prostora, a koje se donose u određena područja radi oprašivanja.
 
Kako studija ukazuje na to da ekstremne temperature ugrožavaju bumbare, izgradnjom parkova i sađenjem stabala, u čijim krošnjama bi se mogli sakriti od toplote, mali je korak, ali bi bio od pomoći.
 
Osim toga, privatne bašte s cvećem za njih su raj ako ne koristite pesticide kao što su neonikotinoidi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zirafa Zebra i Los

    12.02.2020 22:27
    izdaja
    Pa brate kad nije ispoštovao zakletvu.
    Zakleo se bumbar u ovo i ono, i na kraju nista.
  • @ sale

    12.02.2020 14:47
    U rano proleće, što bi bilo sada, probaj da uhvatiš bumbare na koje naiđeš u bašti. To su najverovatnije matice. Na internetu ppotrraži kako da što bolje oformiš koloniju. Kada izgradiš koloniju, možeš bumbare prodavati vlasnicima plastenika. Dodatno ćeš zaraditi, a i pomoći ćeš rešenju svetskog problema.
  • sale

    12.02.2020 12:34
    u mojoj basti ih ima milion.ali ja nikad neprskam !!! strogo samo kompost i malc

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.