U petak 21. i subotu 22. februara u okolini Novog Kneževca na četiri lokacije na visoka stara stabla topole i hrasta postavljene su metalne platforme.
"Nama zaštitarima prirode ogroman je izazov naći dovoljno veliko stablo na lokaciji gde nema čestih uznemiravanja od strane ljudi. Severni Banat poslednjih 20 godina toliko je obešumljen da je sada svako veliko drvo podjednako retko i ugroženo kao i orlovi", rekla je Mirjana Rankov, koordinatorka međunarodnog projekta za zaštitu orlova krstaša "PannonEagle" u Društvu za za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Orlovima su nova gnezda ponuđena u blizini Specijalnog rezervata prirode "Pašnjaci velike droplje" koji nastanjuje jedini gnezdeći par orlova krstaša u Srbiji, Bora i Eržika. Ove impozantne ptice prave masivna gnezda čiji prečnik često prelazi 1,5 metar, pa im je za smeštaj potrebno staro, veliko i bezbedno stablo, kakvih je u prirodi sve manje.
"Postavljanje platformi za gnežđenje krstaša jedna je od urgentnih mera koje sprovodimo kako bi se omogućili uslovi za oporavak i povećavanje populacije", kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Ružić dodaje da je program čuvanja gnezda Bore i Eržike koji je ovo društvo sprovelo u protekle tri godine dao je izvanredne rezultate.
"U tom periodu iz gnezda je izletelo pet mladunaca. Nastavljamo da čuvamo poznato gnezdo, ali i da radimo na poboljšanju stanišnih uslova za mlade orlove koji se povremeno sreću u severnom Banatu. Želja nam je da mlade ptice sačuvamo i zadržimo u Srbiji", kaže Ružić.
Program očuvanja orla krstaša, ptice sa nacionalnog grba, prepoznat je kao uspešan i podržan je od strane Evropske Unije kroz projekat "PannonEagle", kroz kampanju "Lavovski za orlove" kompanije Carlsberg i projekat "Očuvanje poslednjih krstaša u Srbiji", koji finansira "BirdLife International".
Komentari 4
eh
Ornitolog
SRB
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar