Pacovi pomažu drugim bićima u nevolji i vraćaju usluge

Dosadašnje istraživanje pokazalo je da pacovi, koji su mahom ozloglašeni, pomažu drugim jedinkama u nevolji, kao i da uzvraćaju uslugu onima koji su im nekada priskočili u pomoć.
Pacovi pomažu drugim bićima u nevolji i vraćaju usluge
Foto: Pixabay
Rezultati nove studije ne samo da dodatno potvrđuju da pacovi poseduju moć empatije, već svedoče i o tome da izbegavaju da se međusobno povređuju.
 
Studija je objavljena početkom ovog meseca u časopisu "Current Biology", a obuhvatala je pacove izdresirane da povlačenjem ručica dođu do šećernih poslastica. U slučajevima gde je ručica zadala blagi elektrošok susednoj jedinki, nekolicina pacova prestala je istog trenutka da dodiruje tu ručicu, prebacivši se na neku drugu, prenosi "National Geographic".
 
Nagon da se očuva dobrobit druge jedinke regulisana je prednjim cerebralnim korteksom kod ljudi, dok su dalji eksperimenti pokazali da ovaj deo mozga ima istu funkciju i kod pacova, što je prvi naučni dokaz da prednji korteks služi drugim bićima u te svrhe.
 
Ova sličnost između mozga ljudi i pacova je uzbudljiva iz nekoliko razloga. Najpre, ukazuje da je osećaj za dobrobit drugih duboko ukorenjen u evolucijskoj istoriji sisara. Osim toga, ovo saznanje moglo bi rasvetliti uzrok poremećaja ličnosti kao što je sociopatija gde je prednji cerebralni korteks oštećen.
 
Stručnjaci se nadaju da će pomoću ovih novih podataka uspeti da donekle proniknu u mogućnost stvaranja osećaja za dobrobit drugih kod osoba koje pate od antisocijalnih poremećaja, a za čiji nagon za nasiljem ne postoje delotvorni lekovi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Da

    23.03.2020 03:01
    Imam sibirskog hrčka koji je previše pametan.
    Isti pacov, samo umanjen i bez vidljivog repa.
    Sibirski, a kija na promenu temperature....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.