Većina domaćih mačaka ima bele šapice, koje njihovi vlasnici nazivaju i "čarapicama". Ipak, ove čarapice se retko viđaju kod divljih mačaka, pa se postavlja pitanje zbog čega su šape naših ljubimaca baš ovakve boje.
Kada su počeli da se bave poljoprivredom, ljudi su se nastanjivali na jednom mestu, što je iziskivalo skladištenje žitarica, ali i bacanje otpadaka hrane. Time su privukli glodare, koji su mačkama pogodovali kao lak plen. Neukroćeni praroditelj današnjih domaćih mačaka je evropska divlja mačka, na latinskom Felis silvestris.
Iako je evropska divlja mačka odličan lovac kada odraste, dok je još mače lak je plen drugim predatorima. Zbog toga poseduje krzno koje joj pomaže da se stopi s okolinom, Ipak, događale su se i genetske mutacije, kako za "Live Science" objašnjava Lesli Lajons, upravnica Laboratorije za mačju genetiku na Univerzitetu Mizurijevog koledža za veterinarsku medicinu u SAD-u.
Nema mnogo dokaza koji bi nagovestili zbog čega su naši preci pripitomljavali određene jedinke, ali Lajons ističe da uzorci boje i oznaka na krznima današnjih mačaka pokazuju da su praistorijskim poljoprivrednicima omiljene bile jedinke rođene s oznakama koje su narušavale mogućnost dobre kamuflaže. U šumovitom prirodnom staništu divljih mačaka, bele šape su odskakale od svog okruženja, pa su ih predatori lakše mogli uočiti.
Uočili su ih i ljudi, ali iz drugih razloga. Lajons smatra da su im se svidele mačke s "čarapicama", pa su ih na temelju toga birali za uzgajanje. Takođe su pripitomljavali one jedinke koje nisu bile uznemirene prisustvom čoveka. Iako karakterne osobine nisu povezane s bojom krzna, iz nauci nepoznatih razloga, bele oznake su česta odlika najpitomijih jedinki koje se biraju za uzgoj i dalje razmnožavanje. Isti slučaj je i s konjima, svinjama, miševima, kravama i pacovima.
Ove prepoznatljive boje i oznake na krznu javljaju se dok je embrion mačke još u razvoju. Ćelije koje ih određuju nalaze se na delu embriona koji će kasnije postati stub kičme. Te ćelije polako nastanjuju i ostatak tela, dajući jednobojne mačke, poput crnih i narandžastih jedinki. Ako se ćelije ne nastane svuda po embrionu, maca će biti rođena s belim šapama, licem, grudima ili stomakom.
Zbog toga, zaključak glasi da su bele šapice kod mačaka rezultat mešavine genetskih mutacija, pripitomljavanja i razvojne biologije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar