Zbog krčenja šuma i lovokradica ova vrsta majmuna danas živi isključivo u delu šume na kineskom ostrvu Hajnanu.
Pedesetih godina prošlog veka u svetu ih je bilo 2.000, ali tokom sedamdesetih taj broj je pao na samo deset, piše BBC. Prema poslednjem popisu, broj hainanskih gibona (Nomascus hainanus) se utrostručio, što znači da ih je sada 30, a žive u pet odvojenih grupa.
Ovakav oporavak ugrožene vrste primata rezultat je velikog truda ljudi koji rade na projektu očuvanja hainanskih gibona. Projekat vode Farma Kadoorie i Botanički vrt u Hongkongu.
Giboni su poznati po tome što se kroz šumske krošnje kreću vrlo graciozno, ispuštajući pritom glasne krikove kojima obeležavaju svoju teritoriju. Odrasli giboni obično u zoru "pevaju" u duetima, jačajući na taj način međusobne veze.
Meštani su krajem prošle godine čuli dvoje gibona koji žive u delu šume udaljenom od glavnog dela grupe. Mužjak i ženka kasnije su primećeni kako zajedno pevaju, pokazujući tako da su u stabilnoj vezi.
Giboni žive u zajednicama ili porodicama koje obično čine po jedan mužjak, dve ženke i njihovo potomstvo. Otkriće petog para, odnosno odvojene porodice, pruža nadu da ova vrsta primata ipak neće izumreti.
Nacionalni rezervat "Hainan Bawangling" još od 2003. godine ulaže znatne napore u očuvanju ove vrste majmuna, kada je ovde bilo samo 13 jedinki podeljenih u dve grupe.
Program spasavanja uključuje patroliranje, nadzor i istraživanje ponašanja majmuna, kao i sadnju hiljade stabala u kojima mogu da pronađu hranu i sklonište.
U svetu, ili tačnije od područja severoistočne Indije do Bornea, živi oko 20 vrsta gibona. Mnogi su životno ugroženi zbog krčenja šuma, lova i ilegalne trgovine.
Međunarodna unija za zaštitu prirode je sve vrste gibona, uključujući i hainanskog gibona, klasifikovala u kritično ugroženu životinjsku vrstu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
gapop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar