Skakavci pored korone napali istočnu Afriku

Virus nije jedina pošast koja je napala istočnu Afriku. Usred globalne pandemije bolesti Covid-19, ljudi se u ovom regionu bore sa, takođe, ozbiljnom pretnjom po njihove živote i domove: skakavcima.
Skakavci pored korone napali istočnu Afriku
Foto: Pixabay
Posle jedne od najvlažnijih godina od kad se sprovode merenja, skakavci su od prošle godine, učvrstili snage, jer su im vremenski uslovi dozvolili razmnožavanje generacije za generacijom, piše portal Science alert.
 
Nasrnuvši u milijardama, uništavaju dragocene pašnjake i useve, a cela katastrofa se smatra najgorim napadom skakavaca u poslednjih nekoliko decenija na region koji se proteže od Kenije, preko Etiopije i Jemena, pa sve do severne Indije.
 
Mada su mnogi opravdano zabrinuti zbog gladi i ekonomskog pada koji donose ove štetočine, entomolog Dino Martins smatra da oni predstavljaju više nego suštinsko upozorenje iz prirode.
 
"Koliko god su oni zastrašujući i dramatični, postoji dublja poruka, a ona glasi da mi menjamo životnu sredinu", rekao je Martins nedavno za Harvard gazetu.
 
On radi u Istraživačkom centru Mpala u severnoj Keniji, i smatra da nema sumnje da su lokalno uništenje životne sredine, preterano napasanje stoke, deforestacija i širenje pustinja stvorili idealne uslove za masovno razmnožavanje skakavaca.
 
Do njihove najezde došlo je prošle godine, posle neuobičajeno toplog i vlažnog vremena, zbog čega su se namnožili u stotinama milijardi primeraka. U narednih nekoliko nedelja očekuje se da se njihov broj utrostruči.
 
"Kada se krećete u rojevima, kao što se oni kreću, to je, zapravo, neverovatno iskustvo. Dok su mladi više su crvenkast-ružičasti, a kako stasavaju postaju žuti, i dok lete oko vas u toj fazi, vidite oko sebe sva ta crvenkasto-žućkasta krilca, i osećate njihov blagi orašasti miris, a okružuje vas mnogo ptica, kojima su oni hrana", pojasnio je Martins.
 
Danas ovi insekti uspešno mogu biti kontrolisani zaprašivanjem iz helikoptera. No, ekolozi smatraju da to nije dobro ni po ljudsko zdravlje ni po životnu sredinu. Klimatske promene su, naposletku, promenile naše vremenske prilike, donevši više kiša u pomenute predele, što još više pogoduje razmnožavanju skakavaca.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.