Tim naučnika koristio je pse koji su prošli posebnu obuku u policiji. S njima su proveli sedam dana i obučavali ih da razlikuju uzorke zaraženih novim virusom i one koji nisu zaraženi.
Pri tome je korišteno 1.012 prikupljenih uzoraka pljuvačke i traheobronhijalnih uzoraka, a psi su imali zadatak da nanjuše koji od tih uzoraka su zaraženi, navodi naučni časopis "Infection disease".
Uzorci su bili nasumično raspoređeni, pa ni naučnici ni vodiči pasa nisu znali koji uzorci su pozitivni, a koji ne. Pokazalo se da su psi tačno nanjušili 157 pozitivnih i 792 negativna uzorka, dok nisu uspeli da pogode 33 negativna i 30 pozitivnih uzoraka.
Preneseno u statističke podatke, psi su imali 83 odsto uspeha u identifikovanju pozitivnih uzoraka i 96 odsto uspeha u identifikovanju negativnih uzoraka, što daje ukupni prosek identifikovanja pozitivnih i negativnih uzoraka od visokih 94 odsto.
"Rezultati su veoma uzbudljivi. Napravili smo čvrst temelj za buduće studije i istraživanja onoga što psi mogu da nanjuše, kao i za procene mogu li se psi koristiti za otkrivanje različitih stanja bolesti i kliničkih fenotipa", navode nemački naučnici.
Komentari 6
Ana Marija
Natalija Jovanovic
StoleVole
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar