Nemačka uvodi obavezu šetanja pasa

Psi moraju da se šetaju – najmanje dva puta dnevno, kaže nemačka ministarka poljoprivrede, zbog čega planira da uvede nova pravila za vlasnike pasa, piše Dojče vele.
Nemačka uvodi obavezu šetanja pasa
Foto: Pixabay
Nemačka ministarka poljoprivrede Julija Klekner (CDU) namerava da psima zagarantuje dovoljno šetnje i pažnje, ali i da uvede stroža pravila za transport domaćih životinja, odnosno kućnih ljubimaca, kao i za njihovo odgajanje.
 
Ministarstvo poljoprivrede najavljuje da bi nova uredba trebalo da bude objavljena u prvim mesecima sledeće godine. Ministarka Klekner već je pripremila nacrt, koji bi još trebalo da se usaglasi s pokrajinama i stručnim udruženjima.
 
Uredba bi trebalo da, između ostalog, obavezuje vlasnike pasa da svojoj životinji obezbede najmanje dve šetnje dnevno, ukupno sat vremena, van kaveza odgajivačnica. 
 
"Domaće životinje nisu plišane mede - moraju se uzeti u obzir njihove potrebe", izjavila je ministarka za nemačku agenciju dpa, a prenosi Dojče vele.
 
Psi moraju dovoljno da se kreću i ne bi smeli da budu ostavljani predugo sami. Privatni i profesionalni odgajivači morali bi da sa svojim štencima provode najmanje četiri sata dnevno, kako bi se navikli na ljude.
 
Takođe bi trebalo da se reguliše da jedan odgajivač može istovremeno da se brine o najviše tri legla – dakle o potomstvu jedne kučke. Vezivanje pasa, odnosno držanje pasa stalno na lancu trebalo bi u osnovi da bude zabranjeno, odnosno da se dozvoljava samo pod određenim okolnostima.
 
Kontrola u nadležnosti pokrajina
 
Na pitanje, kako bi sve to trebalo da se kontroliše, posebno kada je reč o privatnim vlasnicima životinja, portparolka ministarke odgovorila je da su za to nadležne pokrajinske službe. Ali, one neće sigurno da zvone kod svakog vlasnika psa na vrata i pitaju da li je prošetao svog ljubimca. To se pre svega odnosi na one koji pse drže u kavezima, dakle na odgajivačnice.
 
Ministarka Julija Klekner želi takođe da propiše da transport životinja unutar Nemačke sme da traje najviše četiri i po sata, ukoliko temperature pređu 30 stepeni Celzijusa. 
 
"Baš tokom leta i kada su temperature visoke morali bismo da sprečimo da životinje dodatno pate. Zbog toga sprovodim stroža pravila transporta, koja nadilaze pravila na nivou Evropske unije", odlučna je nemačka ministarka poljoprivrede.
 
Pored najavljenih novih pravila, vlasnici pasa u Nemačkoj obavezni su i da plaćaju porez za svoje ljubimce. To npr. u Bonu iznosi 150 evra godišnje ukoliko imaju jednog psa – za drugog psa 192, a trećeg i svakog sledećeg 240 evra godišnje. Porez za "opasne pse" (pse za borbu) godišnje iznosi 780 evra – za prvog psa. Za drugog opasnog psa i svakog sledećeg 1.020 evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nemanja

    20.08.2020 20:01
    @Sava & Igor
    Hejteri,
    Da li ste ikada videli kako se ponaša pas koji je ne dva dana nego dva sata razdvojen od svoje ljudske porodice?!?
    Da jeste, ne biste lupetali gluposti o “prirodnim porivima” i sl. Pas je domaća, izrazito socijalna životinja i tu se svaka priča završava.
    Ne postoji pas koji preferira bilo kakvu aktivnost od ljudskog društva (tj, postoji, ali je iz roda divljih pasa, Dingo i sl…)
    Drugo, pas ne može da bude predmet oporezivanja jer sam ne sprovodi ni jednu aktivnost koju vlasnik već ne plaća (i plaća porez na istu, naravno).
    To što se negde naplaćuje taksa nije porez nego obavezno osiguranje od štete koju može (a ne mora) da napravi, kao kod registracije automobila.
    Treće, dva put po sat vremena je minimum svih minimuma, pozdravljam ovu odluku i nadam se da će ikada i kod nas zaživeti.
  • Aleksandar

    20.08.2020 07:20
    atanasns@gmail.com
    Nije akcenat na porezu, već na humanom odnosu prema životinjama. Ima odgajivaca koji drže pse kao papagaje, stalno u kavezima ili na lancu, na betonu... Ja nemam psa, jer nemam uslove za njega, imao sam papagaja, ali on nije kaveza video. Bio mi je član porodice, a ne ukras.
  • Sava

    19.08.2020 21:47
    Odgovor Igoru
    Poštovani Igore nažalost si u pravu, a po minusima u komentaru koje ćeš tek dobiti se vidi koliko je ovaj narod bolestan... Volim pse i smatram da psima pod broj jedan treba prostor i sloboda, i neuklanjanje njihovih repoduktivnih organa pa onda tek sve ostalo.
    To što vlasnici misle da je psima super u gradu što ih nekad prošetaju ja ću vam reći -NIJE, a to ćete znati ako ikada odvedete psa u prirodu i vidite njegovu reakcije (na bar dva dana).
    Smatram da je mučenje držanje psa u stanu, a to što vi vlasnici pasa mislite drugačije, znači da ste sebični i imate psa kao modni detalj. Pa pogledajte samo po NS koliko je belih kučića U FIRMIRANOJ GARDEROBI, a u Nemačkoj je trend udomljavati lutalice jer ih oni vole, a nama je bitan izgled e to je pomodarstvo i seljana.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Ovo je ukus koji mačka ne može da oseti

Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.

Koliko reči može da nauči pas?

Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.