Hui Zhang u saradnji sa kolegama sa Kineske akademije za ribarstvo naveo je u izveštaju početkom 2020. godine kako su poslednji primerci te vrste uginuli negde između 2005. i 2010, a njihovo istraživanje objavljeno je kasnije ove godine u časopisu "Science of the Total Environment".
Kao i mnoge morske vrste, ova riba je stradala zbog zagađenja, izlova i gubitka staništa. Budući da nema primeraka te vrste u zatočeništvu, bilo je nemoguće pokrenuti program uzgoja kojim bi se obnovila populacija u rekama, piše "The Vintage News".
Kineski veslonos je riba s izrazito dugačkim nosom zbog čega je i imala nadimak "riba-slon". Mogla je da naraste do čak sedam metara dužine, što ju je činilo jednom od najvećih slatkovodnih riba na svetu.
Često je 1970-ih bila meta ribara, ali joj je glavni udarac zadalo podizanje brane Gezhouba 1981, kada je uginulo pola njene ukupne populacije. Naime, zbog brane ribe više nisu mogle da plivaju uzvodno do mesta mrešćenja.
Godine 1989. uvrštena je među ugrožene životinje, ali tada je već bilo prekasno da se osigura njen opstanak. Poslednji primerak te ribe viđen je 2003.
Zhang i njegovi saradnici nadaju se da će njihova otkrića podstaći vlasti da ulože veći napor u očuvanju drugih vrsta koje se nalaze na ivici izumiranja, poput kineskog aligatora.
Jangce je najveća reka u Aziji. Igra važnu ulogu u kineskom svakodnevnom životu u područjima poput turizma, privrede i poljoprivrede. Neka njena područja su mesta s najviše bioraznolikosti na Zemlji i dom su stotina vrsta riba, divljih životinja, vodozemaca i gmizavaca.
Međutim, kao i mnoge države, Kina balansira između interesa privrede i industrije i ekoloških grupa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar