On je podsetio da je u Srbiji do pre nekoliko godina postojao samo jedan gnezdeći par orla krstaša, dok sada postoje tri para, a da su u međuvremenu bile četiri uspešne sezone parenja.
"To je neka nada u oporavak te populacije. To svakako nije stanje koje je bezbrižno, ali imamo neku nadu da će se populacija oporaviti", istakao je Knežević.
Prema njegovoj proceni, kada bi Srbija svake godine dobijala po jedan gnezdeći par orla krstaša, bilo bi joj potrebno 100 godina kako ne bi postojala zabrinutost.
On je naglasio da susedna Mađarska ima više stotina gnezdećih parova orlova krstaša i ocenio da je u Srbiji nestanku populacije orlova krstaša doprineo čovek. Pre svega, kako je objasnio, nebrigom o njegovom staništu koje se znatno smanjilo, jer se orlovi gnezde u hrastu lužnjaku i topolama, na kojima krstaši mogu da smeste svoja teška gnezda, što je bio slučaj u Vojvodini gde su se gnezdili.
Smanjenjem staništa, nestalo je i životinja kojima se orlovi krstaši hrane. Pored toga, tu je i trovanje životinja koje prave štetu poljoprivrednicima, pa se dešava i da ptice grabljivice pojedu tu zatrovanu hranu, ukazao je Knežević.
Prema njegovim rečima, "tu je i krivolov, tako što je neko poželeo da ima trofej orla krstaša prepariranog u svom domu ili kafani".
Pored orla krstaša, ugroženi su i stepski soko i beloglavi sup, koji živi u specijalnom rezervatu prirode Uvac, ali i velika droplja, najteža ptica letačica Evrope, čijih samo desetak primeraka živi u rezervatu, napomenuo je Knežević.
Kada je reč o opštem stanju po pitanju ptica u Srbiji, on je istakao da Srbija ima bogatu faunu ptica, ali da nedostaje razumevanje da bi tu faunu trebalo sačuvati. Ponovo je, pri tome, pomenuo velike probleme, poput krivolova, trovanja, hvatanja, trgovine i stradanja ptica na električnim vodovima koji nisu prilagođeni za to da ne ugrožavaju živi svet u njihovoj neposrednoj blizini.
Komentari 5
Joka
Pozdrav svim dobrim ljudima.
Džoni Vajsmiler
Meme
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar