Njih su, nakon dugog istraživanja identifikovali naučnici Nemačkog centra za primate (DPZ) i nevladine organizacije "Fauna and Flora International" (FFI) , a dali su joj naziv "Popa langur".
Reč je o primatima iz porodice "langura" ili Trachypithecusa, što je njihovo naučno ime, endemskih majmuna indijskog podkontinenta i jugoistočne Azije, nazvanih po planini Popi, svetom mestu podignutom na mestu drevnog vulkana u centralnom Mjanmaru. U tom su području naučnici otkrili najveću grupu ove vrste, preciznije stotinak jedinki.
Identifikovane su još tri grupe "Trachypithecus popa", a i njihovo je stanište u centralnom Mjanmaru i čini ih ukupno između 200 i 250 jedinki.
"Tek smo ih otkrili, a već možemo reći da je Popa langur na rubu izumiranja", upozorio je jedan od istraživača FFI-ja Frank Momberg.
Specifičnost nove vrste primata potvrđena je poređenjem DNK uzetog iz izmeta različitih populacija Trachypithecus-a, divljih ili onih u zatočeništvu, s DNK-om istorijskih primeraka koji se čuvaju u britanskim, nemačkim, američkim i singapurskim muzejima.
"Na kraju nam je DNK analiza primerka koji već više od stotinu godina poseduje londonski Prirodonjački muzej omogućila da opišemo novu vrstu, koja se pre više od milion godina odvojila od ostalih vrsta tamošnjih langura", rekao je Kristijan Ros, stručnjak iz DPZ-a.
On i njegovi kolege kažu da se novootkrivena vrsta od ostalih razlikuje po boji dlake, dužini repa i veličini lobanje.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar