Društvo za zaštitu ptica apeluje na građane: Ne hvatajte bele rode

Poslednjih godina Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije prima pozive od zabrinutih građana koji zahtevaju da se bele rode koje tokom zimskih meseci borave u Srbiji zbrinu.
Društvo za zaštitu ptica apeluje na građane: Ne hvatajte bele rode
Foto: Pixabay
"Tako je i ove zime. U Leskovcu su trenutno njih tri, u Zrenjaninu jedna, a u okolini Beograda najmanje četiri bele rode. U gotovo svim slučajevima rode su viđene dok odmaraju na poljima, na krovovima kuća i drugih objekata, ili na stubovima za prenos električne energije", saopštilo je Udruženje za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
 
Kako navode u Udruženju, bele rode su prave selice koje već krajem leta odlaze put Afrike, a u naše krajeve vraćaju se tokom marta. Razlog za njihovu, kao i za seobu većine ptica selica, jeste nedostatak hrane tokom hladnog dela godine. Omiljen plen roda, vodozemci, gmizavci i insekti nisu im dostupni u jesenjim i zimskim mesecima. Međutim, rode uspevaju da im nađu zamenu.
 
Ornitolozi decenijama unazad prate bele rode koje uspešno prezimljavaju u Evropi. Ove graciozne ptice naučile su da pronađu drugačije izvore hrane, pa se u nedostatku uobičajenog plena love glodare na poljima ili hranu traže na deponijama.
 
"Primera radi, u Španiji zimuju hiljade roda koje nalaze bogatu trpezu na smetlištima. I u Srbiji rode često posećuju deponije pored većih gradova. Brižni građani prvo pomisle da je ptica povređena i da nije sposobna da odleti na jug, zatim da joj je hladno i da nema šta da jede. Mi ih umirujemo i objašnjavamo da je to prirodan proces i da rode treba zbrinuti samo u slučajevima kada ih je život zaista u opasnosti. Tada se obraćamo zavodima za zaštitu prirode čiji je to posao", kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
 
Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apeluju na građane da im dojave za bele rode koje viđaju, te da ih bez dozvole i prisustva stručnih institucija ne hvataju i uznemiravaju jer time mogu da dovedu do iscrpljivanja ili povređivanja ptica.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja