Odsečene glave najmanje dve vrste morskih puževa mogu neko vreme same da se kreću, jedu i čak da izbacuju otpadne materije.
Foto: Youtube screenshot (Gardijan)
Funkcionišu nezavisno od jedne do tri nedelje, odnosno koliko je potrebno da njihova tela, uključujući i srce, ponovno izrastu.
"Tela koja su ostala bez glave mogu da žive i do nekoliko meseci sve dok meso ne počne da se raspada. Telima nikada ne naraste nova glava. U glavi se nalaze mozak i zubi, što je verovatno nezamenjivo", rekla je biolog Sajaka Mitoh sa Univerziteta za žene Nara u Japanu.
Mitoh i njen mentor biolog Joiči Jusa uzgajali su morske puževe Elysia cf. marginata kako bi proučavali njihove fotosintetske sposobnosti kada su u laboratoriji otkrili živu, odsečenu glavu, piše "New scientist".
Pregledali su svoje puževe i otkrili da svi imaju određenu vrstu udubljenja na vratu. Zavezali su tanku uzicu oko vrata šest laboratorijski uzgojenih puževa, na mestu tog udubljenja, i primetili da ih je svih šest unutar jednog dana odrubilo, odnosno, odbacilo svoje glave.
"Nakon što se puž nahrani algama njegova glava postane zelenkasta od hloroplasta. No, ona bude zelenkasta i nakon što je odsečena od tela. Smatramo da su žlezde za varenje ovih puževa raspoređene po celoj površini tela, uključujući i u glavi", objasnila je Mitoh.
Zašto to rade?
Naučnici su u međuvremenu svakodnevno posmatrali 160 puževa vrste Elysia atroviridis (neki su bili divlji primerci, a neki uzgojeni u laboratoriji) sve do njihove smrti, do koje je u proseku došlo u nešto manje od dve godine.
Pet od 15 laboratorijski uzgojenih puževa i tri od 145 divljih odrubilo je sopstvene glave, dok je 39 divljih puževa amputiralo manje delove tela poput repa ili produžetaka koji nalikuju na stopala.
S obzirom na to da neke životinje odbacuju delove tela kako bi pobegle predatorima, naučnici su štipali i bockali drugu grupu puževa kako bi oponašali napad grabljivice, ali ni jedan od njih nije reagovao samoamputacijom.
Umesto toga, primetili su da su neki od divljih primeraka imali parazite; uključujući svih 42 koji su odsekli delove tela.
"Verujemo da ova vrsta puževa odbacuje delove tela kako bi uklonila unutrašnje parazite koji sprečavaju njihovo razmnožavanje. No, to je za sada hipoteza", rekla je Mitoh.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Iako mačke imaju oštar sluh, vid prilagođen pokretu i mraku kao i osetljiv njuh, njihovo čulo ukusa je manje razvijeno nego kod ljudi, pasa i ostalih životinja.
Zoo vrt u Švajcarskoj izvestio je da su dve crvene pande iskoristile zimsku oluju da pobegnu iz svog ograđenog prostora, a jedna od njih odlutala je čak do obližnje šume.
Šimpanze koje žive u različitim okruženjima u Africi, od tropskih prašuma do savana, genetski se adaptiraju na svoje stanište i razvijaju otpornost prema patogenim virusima, uključujući malariju.
Stotine mrtvih foka preplavilo je obalu Kazahstana na istočnoj obali Kaspijskog mora a vlasti su poslale uzorke na laboratorijsku analizu koja je pokazala da je smrt životinja povezana sa infekcijom.
Tajlandska policija je saopštila da je podigla optužnicu za nemar protiv čuvara u centru za zaštitu slonova, nakon što je jedna životinja usmrtila špansku državljanku prošle nedelje.
Iako toga ponekad nismo svesni, ono što nas muči često smeta i našim mačkama, počevši od prljavog prostora do preglasne muzike pa našem ljubimcu možda nesvesno izazivamo nelagodu.
Ako ste ikada morali izgovarati slovo po slovo omiljenu reč svog psa kako ne bi poludeo od sreće ili reč "veterinar" kako se ne bi uplašio, možete pretpostaviti da psi razumeju neke reči.
Gradsko veće Milana u Italiji usvojilo je uredbu kojom se dozvoljava sahranjivanje pepela kućnih ljubimaca pored njihovih vlasnika na milanskim grobljima.
Japan planira da ublaži stroge zakone o lovu kako bi omogućio lakši odstrel medveda, usled porasta opasnih susreta s tim životinjama u naseljenim područjima.
Dvadeset velikih divljih mačaka, uključujući bengalskog tigra i četiri pume, uginulo je od ptičjeg gripa u poslednjih nekoliko nedelja u azilu za životinje u Vašingtonu.
Henri, najstariji krokodil na svetu, napunio je 124 godine, a prema rečima veterinara, uprkos starosti njegovo zdravstveno stanje je savršeno, preneli su lokalni mediji.
Južni glatki kitovi žive i preko 100 godina a 10 odsto njihove populacije može da živi i više od 130 godina, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u časopisu "Science Advances".
Uginuo je Bert, krokodil koji je glumio u filmu "Krokodil Dandi" iz 1986. godine. Bert je doživeo duboku starost - procenjuje se da je imao više od 90 godina.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar